Birce Akalay’ın İhsan Şenocak Twiti

Geçtiğimiz günlerde Dr.İhsan Şenocak ile alakalı videoyu izlediyseniz onun hakkında bir kaç kelam etmek istiyorum. Videoyu yazının sonuna iliştirdim. İlk olarak video da ne demek istemiş onu anlamadan önce Kuran-ı Kerim’i okudunuz mu? Sorusuna olumlu cevaplamanız gerekecek ve ona göre devam edeceğiz. Eğer Kuran-ı Kerim’i okumadıysanız ya da hükümleri ile alakalı bilgi sahibi değilseniz, lütfen okuyun ve ondan sonra bu video ile alakalı yorum yapmayı sürdürün. Konumuza gelirsek, videoda tesettür den bahşedilmiş, bu konu ile alakalı Kuran’da kesin hükümler vardır.  

(“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.” (Ahzab, 33/59)

Bunları ister tesettürlü olun ister olmayın kabul etmek mecburiyetindeyiz. Sonrasında kaş aldırma mevzusuna gelelim bu konu da da sahih hadisler mevcuttur. (Rasûlullah (s.a.v): “Dövme yapan ve yaptıranı güzel görünmek için kaşlarını alan ve dişlerini inceltip dişlerinin görüntüsünü değiştirenleri lanetledi .” (Buhârî, Libas: 83; Müslim, Libas: 33)

Bir müslüman, Kurana göre yaşamayabilir onun emirlerine uymayabilir ama onu inkar ettiğinde asıl sıkıntılı başlar. Uymayabilirsiniz, bu sizin özgür iradenizdir. Kimsenin de sizi bizzat eleştirme hakkı yoktur. Ama uyanları rencide etmek onları hor görmek ve üstüne üstük bu konu ile alakalı uyarı yapan bir insanı haksız duruma düşürmek kimsenin haddine değildir.
Arkadaşlar ülkemizde bir tane üniversite gösterin ki, orada sadece ilimle uğraşılsın. Özel hayat dahil olmasın ve kimse kimseye aşık olamayıp çıksın. Şu düzlemde hiçbir üniversite göstermeyeceksiniz. Ki haksızlığımı ispatlayın buna razıyım. Bu olayı neden üstüne alınmış Birce Hanım bakalım.
Birce Akalay’ın birinci twitinde;
Haber, Cumhuriyetten ve şişirilmiş, tabi üzerine yazısını yerleştiren, bir sanatçı! Ülkeyi temsil ediyor ve her görüşten hayranı var. Kendisi tesettürlü olmayabilir. Ama olanlara karşı saygı göstermek mecburiyetindedir.
İkinci twiti ise,

 Tamamen birbirinden zıt iki şeyi bir araya getirerek bazı şeyleri karıştırmak istemiş. Nedir efendim bu, kendisine soralım!
Türk Medeni Kanunun kaç yıllık bir geçmişi vardır?
Allah’ın kanununun kaç yıllık?
Ne yazık ki ülkenin büyük bir çoğunlu böyle müslümanlarla dolu. Allahın hükmü ile karşılaştırılacak bir hüküm mü var orta da?

Sonrasında ise üçüncü twiti,

ama bakınız ki zaten bu konu tartışamaya kapalıdır.

Hocanın bu denli sert bir dil kullanmasını eleştirebilirsiniz. Ya da daha yumuşak olsaydı böyle olmazdı diyebilirsiniz. Bu sizin kendi fikrinizdir. Ama şu var ki, islam kesin ve tartışmaya kapalı bir dindir.
Bizim görüşlerinize ters düşüyor diye eleştiri yapacağımıza, İhsan Şenocak’ın konuşmalarında bir tane bile Kurana ters nokta var mıdır? Biz onu tartışalım. Haa eğer yoksa, nefsine ağır gelen şeylerden başkasını sorumlu tutmak, akla ve mantığa sığmaz…

Bu olayı ardından ne yazık ki yine, “böyle olmasını istiyorsanız Arabistan’a gidin” gibi son derece abez tabirler kullanılmaya başlandı. Ben dinime göre yaşamak için neden ülkemi terkedeyim? Neden benim yaşamak isteğim bir biçimde ahlakı düzenlere uygun çerçeve olmasın?
Nasıl ki ben şort giyen bir bayanın tartaklanmasana karşıysam, çarşaflı bir kadının da hor görülmesine karşıyım!
Ülkemiz bu zamana kadar çok fazla hükümet değiştirdi ve değiştirecek. Binlerce insan geldi ve hükümetler üzerinden ülkeyi eleştiridi.  Ama asıl sorun düşünce tarzında ve bağnaz düşünen insanlardadır.İnsanlar düşüncesini değiştirmedikçe, saygı duymayı öğrenmedikçe ve isteyen isteği gibi davranmadıkça. Düzelmez bu düzen, düzelmez bu zihinler!

Bize ne oldu ya hu!

Bilgimiz olmayan her şeye yorum yapar olduk.

Araştırmadan yargılar olduk.

İnsanları dış görünüşü ile eleştirir olduk.

Bir sorun olduğunda karşımızdaki muhatabımızı hemen ülkeden kovmaya kadar götürdük.

Ne olursa olsun, saygımızı kaybettik!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi