Futbolda Numaralara Göre Mevkiler Nelerdir? Hangi Numara Hangi Mevkidir?

Futbolda hangi numara hangi mevkide görev yapar? Numaralar ve pozisyonları nelerdir? Futbolda numaralar önemli bir yer tutar. Futbolcuların giydikleri numaralar, onların hangi pozisyonda görev yaptıkları hakkında da bilgiler verir. Bu yazımızda sizlere kısaca numaralar ve özellikleri hakkında kısaca bilgiler vereceğiz. 

Futbolda 8 numara neresi? 10 numaranın görevleri nelerdir? 6 numara hangi pozisyonda oynar? 9 numaranın görevi nedir? Numaralar en son kaça kadar gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

1 Numara 

1 numarayı genellikle kaleciler giyer. Ligimizden örnek verecek olursak Volkan Demirel 1 numaralı formayı giyer. Çoğu ligde de bu durum böyledir. 1 numara, başlangıç itibariyle de kaleciyle özdeşleşmiştir. 

2 Numara 

2 numarayı genelde stoperler giyer. Sağ stoper ve sol stoper farkı gözetmeden stoperler bu numaraları giyerler. Görevleri defansta durup gelen topları kesmek ve takımın gol yemesini engellemektir. 

3 Numara 

2 numara ile birlikte stoperlerin en çok giymiş olduğu numaradır. Bazen kanat-bekler de bu numarayı giyerler. 

4 Numara 

4 numarayı genelde stoperler ya da defansif orta saha oyuncuları giymektedir. Örneğin Barselona’da forma giyen Ivan Rakitiç, 4 numaralı formayla özdeşleşmiştir. 

5 Numara 

Orta sahanın ortasında görev yapan oyuncuların ya da stoperlerin giydiği bir numara olan 5 numara, 1. ve 2. bölgede görev yapan oyuncular tarafından tercih edilir. 

6 Numara 

Ön liberolu oyun düzeninde tekli veya ikili ön liberoda görev yapan defansif orta saha oyuncularının giymiş olduğu bir numaradır. Görevleri ise defans ve orta saha arasındaki geniş koridorda pas trafiğini sağlamak ve topu tehlikeli bölgeye taşımaktır. Bir diğer önemli görevleri ise top kesmektir. (Josef de Souza) 

7 Numara 

Sağ veya sol fark etmeksizin hızlı kanat oyuncularının giydiği bir numaradır. 4-4-2 gibi geleneksel oyun düzenlerinde dörtlü orta saha kurgusunun sağ veya sol kanadında görev yapan oyuncular tarafından giyilen 7 numaraya örnek verecek olursak Beşiktaş’ta forma giyen Ricardo Quaresma iyi bir 7 numaradır. Veya bir dönem Galatasaray’da forma şansı bulan Okan Buruk da iyi bir 7 numaradır. 

8 Numara 

Orta sahanın ortasında veya ikili ön liberoda görev yapan fakat ofansif yönü kuvvetli oyuncular tarafından giyilen numaradır. Görevleri orta saha ile üçüncü bölge arasındaki pas trafiğini sağlamaktır. Selçuk İnan ligimizde oynayan ve 8 numarayla özdeşleşen bir oyuncudur. 

9 Numara 

Pivot santrafor ya da santrforların giydiği bir numaradır. Görevleri kendilerine gelen topları rakip kaleye göndermek, gol atmaktır. Uzun forvet, kısa forvet, gizli forvet gibi türleri de vardır. 

10 Numara 

Futbolda en güzel numaralardan biri 10 numaradır. Ofansif yanı kuvvetli orta saha oyuncuları tarafından giyilir. Takımın atağını şekillendirir, oyun kurucudur, pas trafiğini sağlar, şut çeker, takımda sorumluluk alır. Dünya futboluna iz bırakan pek çok 10 Numara var. Fakat faal olarak top koşturan Luka Modriç’i bunlardan ayrı tutmak gerekiyor. 

Ligimizden örnek verecek olursak: Hagi, Alex

11 Numara 

Forvet. Daha çok ileri kanatlarda (WF) görev yapan oyuncular tarafından giyilir. 

17-77-23-88 Numaralar 

Genellikle kanat oyuncuları ya da bek oyuncuları tarafından giyilen numaralardır. Mesela Fenerbahçe’de bir dönem forma giydikten sonra Beşiktaş’a transfer olan Gökhan Gönül 77, Caner ise 88 numaralı formayı giymiştir. Quaresma ise yine bir dönem 17 numaralı formayı giymiştir.

18-19 Numara 

Genellikle yedek forvet ya da forvetler tarafından giyilen formalardır. Diego Costa 19 numaralı formayla özdeşleşmiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir