Ekonomi

İş Başvurusu Nasıl Hazırlanır?

İş başvurunuzun kalabalıktan sıyrılmasını sağlayacak tüm bileşenleri anlamanıza yardımcı olacağız. İş başvurusunda bulunmak, sürece aşina olduğunuzda ve sizi nelerin beklediğini bildiğinizde çok daha kolaydır. Sizi nelerin beklediğini bilmek, başvurunuzu hazırlamanıza ve daha hızlı işe girmenize yardımcı olacaktır.

Kuruluşu araştırın

İşverenler, araştırma kanıtlarını role olan ilginizin bir yansıması olarak görür. Araştırma aynı zamanda şirket için uygun olup olmadığınıza ve değerlerinizle mesleki ilgi alanlarınızın uyuşup uyuşmadığına karar vermenize yardımcı olur.

Araştırmanızı şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • İş başvurunuzda işveren hakkındaki bilginizi gösterin
 • Mülakatlarda hangi cevapları arayacaklarını bilin
 • Başvuru sürecinde kurumla etkileşim kurmanıza yardımcı olur.

Kuruluşun web sitesine, sosyal medyasına, yıllık raporlarına, reklamlarına, yayınlarına veya medyada yer alan haberlerine bir göz atın. Büyük bir kuruluşsa, çalışacağınız alan veya ekip hakkında çevrimiçi bilgi de bulabilirsiniz.

Şunlara dikkat edin:

 • Kurumun değerleri, misyonu ve hedefleri
 • Tarihçe, büyüklük, mali durum, planlar ve yönler
 • Ürünler, hizmetler, müşteri demografisi ve rakipler
 • Önemli girişimler veya kıdemli personel (senior) gibi güncel konular.

Ayrıca kuruluşun beklentileri (kıyafet kuralları, çalışma saatleri, çalışma standartları veya davranışları) veya performansı nasıl yönettikleri ve takdir ettikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir başvuruya başlamadan önce işleri inceleyin

Rolü anlamak ve başvurunuzda söylemeniz gereken temel şeyleri belirlemek için tüm belgeleri okuyun. Beceri setinizi, kariyer yolunuzu ve işverenlerle paylaştığınız hedef ve değerleri gözden geçirerek farklı pozisyonlarda ne kadar başarılı olabileceğinizi değerlendirin. Pozisyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyorsa ilgili kişilerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bu rolde ve işveren için çalışmak istediğinizden ve kriterlere uygun olduğunuzdan emin olduğunuzda, başvurunuza başlamaya hazırsınız demektir.

Başvurunuzu hazırlayın

İşverenin istediği her şeyi başvurunuza ekleyin. Bu, iş için neyin gerekli olduğunu anladığınızı ve belirlenen görevleri takip edebileceğinizi gösterecektir. Tüm seçim kriterlerini karşılamadığınız takdirde birçok işveren başvurunuzu dikkate almayacaktır.

Büyük olasılıkla şunları eklemeniz gerekecektir:

 • bir ön yazı
 • referanslarla birlikte özgeçmişiniz (CV)
 • seçim kriterlerini ele alan beyan
 • iş ilanında belirtilen belgelerin veya transkriptlerin tüm kopyaları.

Bir işe başvurmadan önce, profesyonel görünümlü bir CV oluşturmak hayati önem taşır. Başvurduğunuz her iş pozisyonu için ayrı bir CV hazırlamak önemlidir. Elle hazırlanan CV’ler yeterince profesyonel görünmeyebilir. Bu nedenle, milyonlarca iş arayan tarafından kullanılan CV maker gibi çevrimiçi bir CV oluşturucu kullanmayı düşünebilirsiniz. CV maker’ın şablonlarına bir göz atın ve ne kadar basit ve profesyonel göründüklerini görün: cvmaker.com.tr/cv-sablonlari

İşveren hakkında düşünün

Sürecin her aşamasında işverenler, aralarından seçim yapabilecekleri kaliteli adaylardan oluşan küçük bir havuza sahip olmak için incelemeleri gereken başvuru sayısını nasıl azaltacaklarına bakıyor. Bir iş için yüzlerce başvuru almış olabilirler ve adayları seçmek ve birkaç kişiyle mülakat yapmak için çok az zamanları vardır.

Belirledikleri tüm kriterlere uyarak ve iş ilanlarında istedikleri tüm belge ve formları sunarak işverenlerin sizi kısa listeye almasını kolaylaştırın. İlanı, seçici kurulun sizi becerileriniz, bilginiz ve deneyimlerinize dayanarak diğer adaylarla nasıl karşılaştıracağını düşünmek için kullanın.

Başvurudan sonraki adımlar

Çalışmak için başvurduğunuz şirkete bağlı olarak, başvurunuz hakkında geri bildirim alma süreleri değişebilir. Mülakata alınıp alınmadığınızı öğrenmek birkaç hafta sürebilir ve bazen işe alım süreci, role uygunluğunuzla ilgisi olmayan nedenlerle gecikebilir. Örneğin, yeni işe alımları onaylamak için imza atması gereken birden fazla kişi olabilir, personel izinli olabilir veya diğer projelerin acil olarak ilgilenilmesi gerekebilir.

İşverenlerden geri dönüş aldıktan sonra teşekkür e-postaları göndererek süreci hızlandırabilirsiniz. Bir işverenden haber aldığınızda proaktif olun ve sağlayabileceğiniz başka bir şey olup olmadığını sorun veya bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiğini kontrol edin.

Aramaya devam edin ve iyi teklifleri kabul edin

Daha fazla fırsat kollayarak, ağ kurarak ve başka işlere başvurarak sinirlerinizi kontrol altında tutun. Hayalinizdeki iş için veya alanınız için rekabetçi bir rol için teklif alırsanız, kabul edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.