Kadınların Favorisi: Meme Estetiği

Memeler kadın fiziğinin en göz alıcı detayları olmalarının yanı sıra emzirme fonksiyonunu üstlenmeleri nedeniyle kadınlığın ve anneliğin de simgesi olarak kabul edilirler. Memelerin istenilen şekilde, boyutta ve görünümde olmaması kadınların öz güven eksikliği yaşamasının en sık rastlanan nedenleri arasında sayılabilir. Bu durumda meme estetiğine başvurmak kadınların istediği görünüme kavuşmasını sağlayan kilit noktadır. Meme estetiği prosedürlerinden meme büyütme ve meme küçültme en sık uygulanan ameliyatlardır. Op. Dr. Evren İşçi meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarında deneyimli ve uzman bir isim olarak alanında ön plana çıkar. Açık bir iletişim üzerine güçlü bir hasta-doktor ilişkisi kurmaya, her hasta için kişiye uygun ve özel çözümleri sunmaya odaklanır. Meme estetiği ameliyatlarından sonra hastayı mutlu edecek, doğal çözümlerin elde edilmesi için hastanın beklentileri ve ihtiyaçları net bir şekilde anlaşılmalı, değerlendirilmeli ve en doğal çözümlerin elde edileceği şekilde hasta özelinde planlama yapılmalıdır.

Günümüzde en sık uygulanan meme estetiği prosedürlerinden biri meme büyütme ameliyatıdır. Meme büyütme ameliyatı yalnızca kadınların memelerinin boyutundan ve görünümünden memnun olmaması durumunda uygulanmaz. Kadınların memeleri arasında hacimsel fark olması, hamilelik ve emzirme sürecine bağlı olarak memelerin hacminin azalması, kadınların kanser cerrahisinden sonra meme rekonstrüksiyonuna ihtiyaç duyması durumunda da meme büyütme estetiği ameliyatına başvurulabilir.

Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Meme büyütme estetiği ameliyatı göğüslerinin boyutundan memnun olmayan kadınlara, göğüslerinin istenilen şekle ve boyuta getirilmesi amacıyla uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Hamilelik döneminde kilo değişiklikleri yaşanması sonucunda meme dokusunda hacim kaybı görülmesi ve memelerin normale göre daha küçük bir hal alması, memelerde tek ya da çift taraflı gelişme kusuru olması gibi durumlarda meme büyütme estetiği ameliyatı uygulanabilir. Bu tür durumların düzeltilmesi, kadınların daha iri, daha büyük, daha dolgun ve estetik açıdan daha iyi görünümlü memelere sahip olması için meme büyütme estetiği ameliyatından yararlanılabilir. Meme büyütme estetiği kozmetik amaçlarla uygulanan bir ameliyat olup sağlık açısından uygulanması zorunluluğu yoktur. Bununla birlikte bazı durumlarda kadınların ruhsal sağlığının iyileştirilmesi ve öz güveninin sağlanması noktasında meme büyütme estetiği ameliyatı uygulanması ihtiyacı oluşabilir.

Genel sağlık durumunda ameliyata engel bir durum olmayan, 18 yaşından büyük ve meme gelişimi tamamlanmış kişilere meme büyütme estetiği uygulanabilir. Bunlara ek olarak kişinin ameliyata uygunluğu, beklentileri ve ihtiyaçları kişi özelinde değerlendirilmelidir.

Meme büyütme estetiği ameliyatı silikon protez kullanılarak gerçekleştirilir. Meme büyütme amacıyla kullanılan silikon protezler damla ve yuvarlak silikon olarak ikiye ayrılır. Meme büyütme ameliyatından sonra en iyi ve en doğal görünümlü sonucun elde edilebilmesi için hasta ve doktor tarafından en uygun protez belirlenmelidir. Hastanın cilt yapısı, meme yapısı ve operasyonla ilgili beklentisi değerlendirilerek belirlenen protez en uygun teknikle yerleştirilmelidir. Meme büyütme estetiği yaptırmak isteyen hastalarda zaman zaman karşılaşılan problemlerin başında, operasyon sonrası beklentilerin gerçekçi olmaması gelir. Bu durumda cerrah hastanın beklentilerini doğru bir şekilde anlamalı, ihtiyaçlarını belirlemeli ve en doğal sonucun alınacağı şekilde planlama yapmalıdır. Her kadının beden yapısının kendine özgü olduğu, meme yapılarının farklı olduğu ve uygun büyüklükte olmayan implantlar kullanıldığı takdirde farklı sorunlarla karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta sadece hastanın beklentilerinin karşılanması adına uygun olmayan büyüklükte silikon implantların kullanılmasının sağlık sorunlarına neden olabileceğidir.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon protezlerin kadınların emzirme fonksiyonunu engellemesi söz konusu değildir. Meme büyütme ameliyatında kullanılacak olan tekniğe göre silikon protezlerin kas altına ya da meme dokusuna yerleştirilmesi mümkündür. Doku içinde yer almamaları nedeniyle süt bezlerine herhangi bir müdahale edilmemesi nedeniyle emzirme fonksiyonları sürdürülebilir.

Meme büyütme estetiği çok ağrılı bir prosedür olmamasına karşın kasın implant altına yerleştirilmesi durumunda hastanın operasyondan sonra bir miktar ağrı hissedilmesi normaldir. Çok şiddetli olmayan bu ağrıların giderilmesi için doktor tarafından reçete edilen basit ağrı kesiciler kullanılabilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra genellikle diğer cerrahi prosedürlere göre daha hızlı bir iyileşme süreci yaşanır. Normal şartlar altında hastalar ameliyattan 4-5 gün sonra sosyal hayata dönebilirler. Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta nabızda ve kan basıncında yükselmeye neden olabilecek aktiviteler yapılmamalıdır. Ayrıca iyileşme sürecinde göğüslerin sarsıntıya ya da fiziksel temasa neden olabilecek hareketlere karşı duyarlı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Meme Estetiği Ameliyatı Sonuçları Kalıcıdır

Meme küçültme estetiği ameliyatı kadınların memelerinin büyüklüğü nedeniyle yaşadıkları hoşnutsuzlukların ve sağlık sorunlarının giderilmesi için uygulanır. Böylece eşit formda ve büyüklükte, simetrik görünümlü memelere sahip olması sağlanır. Memelerin büyüklüğüne, memelerdeki sarkmanın derecesine, hastanın yaşına ve operasyondan sonra yeni bir hamilelik planlanıp planlanmadığına göre ameliyat sırasında uygulanacak teknik belirlenir. Ameliyat ile ne kadar küçülme elde edileceği hastanın omuz genişliğine, göğüs çevresi ölçüsüne, vücudun genel ölçülerine ve hastanın operasyondan beklentilerine göre belirlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.