Eğitim

Neden Amerika’da Okumalıyım?

Bildiğiniz üzere eğitim alınacak üniversitelerin kalitesi, aynı zamanda farklı birçok avantajı beraberinde getirir. Amerika, farklı kültürlerin harmanlandığı, ekonomisi ve refah düzeyi yüksek bir ülkedir. Kültürel ve sosyal gelişim, iyi derecede yabancı dil bilgisi edinmek gibi eşsiz fırsatları bu ülkede yakalayabilirsiniz.

Dünyanın önde gelen üniversitelerine baktığımızda, Amerika’nın eğitim kurumlarının da öncelikle olduğunu görüyoruz. Bu nedenle Amerika’da eğitiminizi tamamladıktan sonra hem Türkiye’de hem de yurt dışında üst düzey kariyer fırsatları karşınıza çıkacaktır. Bir Amerikan üniversitesinden mezun olmak, sizinle aynı alanda eğitim almış binlerce adayın önüne geçmenizi, daha popüler ve tercih edilen bir aday olmanızı sağlar.

Amerika’da Okumak için Şartlar Nelerdir?

Lise diplomanıza bağlı olarak Amerika’da istediğiniz bölümde üniversite eğitimi alma şansınız vardır. Amerika’dan alacağınız üniversite diplomaları, YÖK diplomaları ile eş değerdir. Bu nedenle lise döneminde üniversite sınavına hazırlanmak yerine dil eğitimi alarak Amerika’nın seçkin üniversitelere girebilirsiniz.

Amerika’da okumak için farklı şartlar da bulunmaktadır. Amerikan üniversitesine girmek için iki temel sınavda puanınız olmalı. Bu sınavlardan ilki İngilizce seviyenizi belirleyen TOEFL sınavıdır. İkincisi ise SAT sınavıdır. Amerikan kolejleri ve üniversiteleri, bölüm ve okullara göre farklılık göstermekle birlikte, öğrencilerin bu sınavlarda belirli bir seviyede olması istenir.

Amerika Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler

Amerika’da üniversite okumak için okul şartları dışında vize şartlarını da karşılamanız beklenir. Amerika öğrenci vizesi için belgeler istenmektedir. Bu belgelerden en temel olanlarını sıralayacak olursak;

 • En az 1 sene geçerli olan pasaport
 • Varsa eğer, eski pasaportlar
 • 2 adet 6 ay içerisinde çekilmiş 5×5 boyutunda biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • Evli ise evlilik cüzdanı kopyası, eş ve varsa çocukların kimliklerin kopyaları
 • Mezun olanlar için, okuldan alınan çıkış belgesi /diploma fotokopisi
 • Herhangi bir dil eğitimi alındıysa, eğitim sertifikası veya eğitim kuruluşunun belli olduğu, eğitim süresi ve bitirilen seviyeyi gösteren belge
 • Sponsor olan kişinin, kendinizin ve aile fertlerine ait tapuların kopyaları
 • Sponsor olan kişinin, kendinizin ve aile fertlerine ait taşıtlar var ise ruhsat kopyaları
 • Sponsor olan kişinin, kendinizin ve aile fertlerine ait kira geliri var ise kontrat kopyaları
 • Erkekler için askerlik tecil veya terhis belgesi
 • 18 yaşını doldurmamış olanları için velisinin noterden alacağı, öğrencinin tek, başına yurtdışına gidebileceğini gösteren muvafakat namenin orijinali

Konsolosluk sitesinde yer alan bütün belgeleri tamamlamanız gerekir. Vize işlemlerinin önceden tamamlanması çok önemlidir. Vize işlemlerinin gecikmesi gibi sorunlarla eğitim şansınızı elinizden kaçırmayın. Çünkü Amerika’da okumak sadece eğitim değil, aynı zamanda çok güçlü bir kültürel gelişim ve özgüven sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.