Voleybolda Pas Çeşitleri Nelerdir? Kaç Çeşit Pas Vardır?

Voleybolun temelinde yer alan pasların farklı çeşitleri de yer almaktadır. Paslar ile birlikte oyunun çevrilmesi mümkün olduğu için, oyuncuların o anki pozisyona göre en uygun olan pası da uygulaması gerekmektedir. Bu sayede daha kolay bir şekilde oyun çevrilebilecek ve sayı elde edilebilecektir. Öncelikle voleybol takımının toplamda 6 kişiden oluştuğunu da belirtmek gerekir. Bu 6 kişinin her birinin farklı bir görevi bulunur. Tam anlamı ile oyunculuklarını sergileyebilmeleri için, oyuncuların hangi bölümde daha iyi olduklarını da anlamak gerekecektir.

Voleybolda pas çeşitleri nelerdir konusuna baktığımızda, bu pas çeşitlerinin oldukça farklılaştığı görülebilir. Bu pasların tekniklerine göre isim aldıklarını söylemek de olanaklı hale gelecektir. Özellikle pas çeşitlerinden birisi olan düşerek pas, oyuncunun aşağıdan gelen bir topu kurtarmak adına atmış olduğu bir pas çeşididir. Bu pasın sadece aşağıdan kurtarılması adına atıldığını söylemek mümkün. Sayının engellenmesi adına atılan bu pasta dizlerin yere değmesi gerekmektedir. Diz üstüne çökmüş olan bu oyuncu hızlı bir şekilde topu kurtarır ve takım arkadaşlarına pas atar. Diğer bir pas çeşidi de sıçrayarak pastır. Bu pas çeşidinin öne ve geriye doğru olan versiyonları da bulunmaktadır.

Pas Çeşitleri

  • Uzun Pas: Genelde 4 veya 2 numaralı oyunculara atılan yüksek pastır.
  • Kurşun Pas: 4 ve 2 numara oyuncularının hücumlarını hızlandırma maksatlı atılan, file köşeleri istikametindeki, fileye paralel olarak atılan kısa ve hızlı paslara denir.
  • Kısa Pas: 3 numara pozisyonundaki oyunculara atılan pastır, hızlı hücum yapma imkanı sağlar ve rakip takımı savunması henüz yerine yerleşmeden yakalama amacı taşır. Yüksekliği ve zamanlamasına göre; 3 çeşidi vardır.
  • Erken kısa: 3 numara oyuncusu, top pasöre ulaşmadan önce hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda havada olur.
  • Normal kısa: 3 numara oyuncusu, top pasöre giderken hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda zıplar,topla en yüksek noktada buluşup, topa vurur.
  • Geç kısa: 3 numara oyuncusu, topa düşmeye başladığı noktada vurur.

Voleybolda pas çeşitleri nelerdir sorusuna devam ettiğimizde karşımıza uzunluklarına, seviyelerine ve yönlerine göre pas çeşitleri de çıkmaktadır. Uzunluklarına göre pas çeşitlerinin kısa ve uzun olarak iki bölüme ayrıldığı görülür. Aynı zamanda seviyelerine göre pasların da alçak ve yüksek olarak ikiye ayrıldığını söylemek mümkündür. Son olarak yönlerine göre pasların da iki bölümden oluştuğu görülür. Bunlar da ileriye ve geriye doğru pas çeşitleridir.

Kaç çeşit pas vardır konusuna baktığımızda ise aslında karşımıza toplamda beş farklı ana başlık çıkacaktır. Ama az önce de açıkladığımız gibi kimi pasların kendi içerisinde iki ana başlığa ayrılması ile birlikte, bu pasların sayısının toplamda dokuz bölümden oluştuğu görülebilecektir. Bu paslar sayesinde farklı kurtarmalar yapılabilecek ve oyunun tek düzeden kurtulması sağlanacaktır. Paslar yardımı ile pek çok atışın sayıdan çevrilmesi de mümkün hale gelecektir.

2 thoughts on “Voleybolda Pas Çeşitleri Nelerdir? Kaç Çeşit Pas Vardır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber