Yiğit Özgür Kimdir? Hayatı Eserleri ve Karikatürleri

Sık sık anlaşılmayan ve yarım kalan diyalogları ve hunili karikatürleri ile adından sıkça söz ettiren, kah düşündüren kah güldüren Yiğit Bulut Kimdir? Karikatür severlerin yakından tanıyacağı bir isimden bahsedeceğiz. 

Daha önceki yazılarımızda Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu önemli karikatüristlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Yiğit Özgür’den, hayatından ve eserlerinden söz edeceğiz. 

Türkiye’nin yetiştirdiği önemli karikatüristler arasında yer alan Yiğit Özgür,  1977 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Özgür, daha sonra lise eğitimi için Antalya’ya gitti ve liseyi burana bitirdi. Özgür’ün karikatür ile tanışması, hobi olarak belediyenin açmış olduğu bir karikatür kursuna gitmesi ile başladı. Özgür, Antalya’dan sonra üniversite eğitimi için Ankara Hacettepe Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’ne kaydoldu. 

Hacettepe Üniversitesi Grafik Tasarımı bölümüne kaydolan Yiğit Özgür, daha sonra buradan mezun oldu. 

Karikatür çizmeye henüz 17 yaşında başlayan Yiğit Özgür, okulu bitirdikten sonra bir mizah dergisinde çalışmaya başladı. Burada karikatür konusundaki yeteneklerini geliştiren Yiğit Özgür, daha sonra Türkiye’nin önde gelen mizah dergilerinden olan Leman’da çalışmaya başladı. 1.5 sene burada çalıştıktan sonra Leman’dan ayrılan Özgür, bir diğer önemli mizah dergisi Penguen’e geçti. Yiğit Özgür’ün asıl başarısı ise burada oldu. Penguen’deki kendisine has çizgisi ve konuşma balonları ile geniş kitleler tarafından takip edilen Yiğit Özgür, Milliyet Gazetesi’nde de çeşitli karikatürler kaleme aldı. 

Yiğit Özgür, 2007 senesinde Penguen dergisinden ayrılmış ve aralarında Umut Sarıkaya ile birlikte Uykusuz adlı mizah dergisini çıkarmıştır. 

Öte yandan Yiğit Özgür, 2002/Kasım 2008 tarihleri arasında Bilim Çocuk Dergisi için “Buket Anlatıyor” adlı karikatür serisini çizmiştir. 

Yiğit Özgür’le Özdeşleşen Cümleler 

1. Diye bağırdı sığır adam.

2. İşte bunlar hep seks 

3. Düşünemedi 

4. Geldi yine…

5. Tişikkirlir Sipirmen

Kitapları

  • 2004 – Karikatürler (Doğan Kitap)2011
  • Karikatürler 2 (Mürekkep Yayınları)
  • 2011 – Çizgi Öyküler (Mürekkep Yayınları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: