Araç Plakam Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Araç sahiplerinin en sık yaşadığı sorunlardan bir tanesi de araç plakasının kaybolmasıdır. Plakanız seyir düşmüş veya park halinde çalınmış olabilir. Bu gibi durumlarda araç plakanızı yeniden çıkarmak adına yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Hali hazırda plakasız dolaşmak suç teşkil etmektedir ve bu yüzden bir an önce plakanızın kayıp olduğunu bildirmeli ve yeniden çıkarmak için müracaatlarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Kaybolan plaka yeniden nasıl çıkarılır?

Öncelikle plakanızın bir tanesinin mi ya da iki tanesinin birden mi kaybolduğu büyük önem taşımaktadır. Çünkü kaybolan plakayı çıkarma işlemleri buna göre farklılık gösterecektir.

İlginizi Çekebilir:  Ofsetli Jant Muayeneden Geçer mi?

Şayet plakalarınızdan sadece 1 tanesi düştüyse plaka numaranız değişmeden araç plakanızı yeniden çıkarabilirsiniz. Bunun için öncelikle araç ruhsatınız ve kimliğiniz ile beraber Trafik Şube Müdürlüğüne başvuru yapmalısınız. Burada size verecekleri evraklar ile Şoförler Odasına giderek araç plakanızı bastırabilirsiniz.

İki plakanız birden kaybolduysa yine Trafik Tescil Müdürlüğüne başvurmalısınız. Ancak bu kez işlemlerin tamamlanmasının ardından sizi Şoförler Odasına değil notere yönlendireceklerdir. Noterde yeni plaka için https://trafikkanunu.com/kayip-plaka-cikarma-islemleri-nelerdir/ sayfasında anlatıldığı gibi başvurularınızı tamamlamalı ve akabinde de plakanızı yeniden çıkarmak için Şoförler Odasına müracaat etmelisiniz. Ancak söylediğimiz gibi iki plakanız birden kayıpsa size yeni bir plaka numarası vereceklerdir.

İlginizi Çekebilir:  Mercedes Termostat Arızası Nedir?

Bazı durumlarda kaybolan plaka tekrar sonradan bulunabilmektedir. Şayet henüz müracaat etmediyseniz ve plakanızı bulduysanız eski yerine takabilirsiniz. Bu işlemi kendiniz bile gerçekleştirebilirsiniz. Şayet düşen plakayı takamadıysanız da en yakın oto tamircisine giderek plakanızı takmasını isteyebilirsiniz.

Günümüzde kayıp ve çalıntı plakalar ile çok sayıda suç işlenmektedir. Bu yüzden şayet sizler de bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız bir an önce plakayı çıkarmak için başvurularınızı tamamlamalısınız. Unutmayın plaka araçlarınızın kimlik belgesidir. Plakanız kaybolduysa aracınızın kimlik belgesi kaybolmuş sayılır. Ayrıca herhangi bir suç durumu olmasa dahi plakasız dolaşmanın Trafik Kanunu’nca bir cezası olduğunu unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Toyota P/S Arıza Lambası Neden Yanar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara