Ekonomi

Borsada AKD Ne Demek?

Borsa hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan biri AKD kavramının ne anlama geldiğidir. İşte, borsada AKD terimi ile ilgili ayrıntılı bilgiler…

AKD Nedir?

Açılımı “Aracı Kurum Dağılımı” olan AKD, var olan hisse senedi alım-satım olayında aracı kurumların alım-satım miktarını gösteren bir analiz ya da değer biçimidir. 

AKD Durumunu Anlamak İçin Bir Örnek

X hissesinin alım-satım işlemlerinde;

 • A aracı kurumu 7.000 lot satın almıştır.

 • B aracı kurumu 9.000 lot satmıştır. 

Yukarıda verilen değerler rakamsal ya da yüzdesel biçimde aracı kurumunun hisse senedi üzerinde sahip olduğu payın bir göstergesi olup AKD olarak nitelendirilir. 

AKD Ne İşe Yarar?

AKD yatırımcılar için bir rehber niteliğindedir. AKD sayesinde hisse alım-satım işlemlerinde rakip yatırımcıların nasıl hareket edeceği kestirilebilir. 

AKD Nasıl Ele Alınmalıdır?

Hisselerin üzerinde aracı kurumların etkisi artarsa yükseliş, azalırsa düşüş beklenmektedir. Fakat hisseler üzerinde sadece AKD gereklidir, fakat yeterli değildir. AKD hisseler üzerinde olasılıklı bir konuma sahiptir. Yapılan yorumlar doğruyu göstermeyebilir. Çünkü istenmeyen düşüş ve yükselişler gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds