Burs Kartının Bloke Olması

Gece 12’de bankamatiğin önüne çadır kuracak kadar heyecanla beklenilen bursunuz yattıktan sonra Ziraat bankamatiğinden bursunuzu çekemiyorsunuz nedeni ne olabilir?

Eğer burs kartınıza bağlı bir kredi kartı varsa ve kartın son ödeme tarihinden geç ödeme yaptıysanız banka bursunuza bloke koyabiliyor. Fakat burada ilginç olan hesabınıza yatmış olan bir para var tamam öğrenciye bunu nakit olarak vermeyin, otomatik ödeme olarak kredi kartına yatırın. Hem borç ödenmiş olsun hem de en azından kredi kartının limiti kullanıma açılmış olsun. Zaten bildiğiniz gibi normalde sistem böyle işliyor kredi kartına bağlı hesaptan otomatik çekim yapılıyor.

Sistem Neden Böyle?

Ziraat Bankası’nda işler bu şekilde işlemiyor. Mantık şu: ‘Nereden bulursan bul kredi kartı borcunu getir öde, ondan sonra blokeni açalım nakit paranı çek.’ Aslında bunun açıklaması da basit hakkı dahi olsa eğer otomatik çekim yaparlarsa aşağıdaki kanunu delmiş olacaklar.

Malî muafiyet ve haciz

Madde 4- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen burs-kredi ve nakdî yardımlar haczedilemez.

Çözüm Nedir?

Bazen gecikmiş ödemeniz olmasa dahi sistemin kafası karışıyor ve hesabınıza bloke koyabiliyor. Böyle bir durumda müşteri hizmetlerini arama zahmetinde bulunmanıza gerek yok. ‘Biz yetkili değiliz, şubenizle görüşebilirsiniz.’ Cevabından başka hiçbir tavsiye ve yardım alamayacaksınız. Şubenizdeki görevlilere durumu detaylı bir şekilde anlatırsanız yardımcı olacaklardır.
Harçlık avans blokesinde de sistem aynı şekilde işliyor.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.