Ekmeğe Zam Kapıda! İşte Zam Miktarı

2018’in yazı ‘zam’ ayı oldu. Doğalgaza, akaryakıta, Avrasya tüneline ve kredi kartı faiz oranlarına yapılan zamların ardından bir zam da ekmeğe bekleniyor. Yeniçağ’ın haberine göre ekmeğe zam yolda. İşte ayrıntılar.

TUSAF (Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu) başkanı olan Eren Günhan Ulusoy, Türkiye Gazetesi’ne çeşitli açıklamalarda bulundu. Ulusoy, TMO (Toprak Mahsülleri Ofisi) tarafından buğdayın alım fiyatının 1.050 lira olarak açıklandığını belirterek “Bir de satım fiyatı olarak 1.120 lira gibi bir rakam koydu. 1. 120 lira % 7’lik bir artışa denk geliyor. 1.050 lira da önceki seneye göre %12’lik bir artış eder” ifadesine yer verdi. 

İlginizi Çekebilir:  Erdoğan: Maduro Kardeşim Dik Dur Yanındayız

Türkiye Gazetesine yaptığı açıklamaları devam ettiren TUSAF Başkanı Ulusoy, ayrıca şunları söyledi:

“TMO toplam yüzde 19’luk bir makas belirledi. Dolayısıyla sezona girmeden önce bizim maliyetlerimiz bin liralardaydı”. 

%10-15 BANDINDA ZAM 

“Buğdaydaki kalite kaybını da hesaba katarsak un fiyatına yüzde 10-15 bandında zam gelir. O da zaten şu an enflasyon oranıyla aynı seviyede. Olağan dışı bir durum değil. Bizde unun çuvalına 10 lira zam gelse, bunun ekmeğe % 30 oranında etki ettiğini düşünürsek, 15 kuruş gibi bir fiyat artışı olacaktır” ifadelerine yer veren Ulusoy, ekmeğe yapılacak zammın ilk haberini ‘yetkili bir ağızdan’ vermiş oldu. 

İlginizi Çekebilir:  Ülker Zam Yapmadı ama Gramajı Düşürdü

GRAMAJI AZALTILABİLİR 

Ekmeğe yapılacak zam, ekmeğin gramajının azaltılması yönünde bir adım atılarak yapılmayabilir. Geçtiğimiz senelerde ATV, ekmeğin gramajının azaltılmasını şöyle servis etmişti;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi