Otomobil

Eksantrik Mili Pozisyon Sensörü Ne İşe Yarar?

Aracınızda haza bastığınız andan itibaren gaz verdiğiniz kadar yanma tepkimesi oluşmak suretiyle hareket almazsınız. Aracınız sandığınızdan çok daha akıllı. Eğer sistem eksantrik mili pozisyon sensörü gibi akıllı bir parça olmadan çalışsaydı çok daha ilkel ve dengesiz yol alma sorunlarıyla karşı karşıya kalırdınız. Aracın motoru içerisinde pistonlar bulunur ve yanma tepkimelerinden güç alarak patlamayla harekete geçerler ve araç yol alır. Yangına daha çok yakıt verdikçe gitsin yapsaydık aracın hızını ayarlamak ve dengede tutmak zor veya imkansız olurdu.

Eksantrik mili pozisyon sensörünün görevi de tam bu noktada devreye girmektedir. Kam miline bağlı pistonların hangi konumlarda olduğunu sürekli ve düzenli olarak motor beynine iletir ve böylelikle araç hızını dengeli bir şekilde hesaplar. Bunun bir diğer avantajı ise dik yokuş gibi yerlerde, bozuk yollarda hızlanma için nerede ne kadar yol almak gerektiğini hesaplamış olmasıdır. Motor bu şekilde istikrarlı çalışırsa verilen güçten ne kadar karşılık alındığı hesaplanmış olacaktır. Pozisyon sensörlerinin görevini düzgün yapması sayesinde aracımız daha konforlu ve güvenli yol alacaktır.

Bu parçanın arıza ve belirtileri hakkında da onlarca farklı makalemiz bulunduğundan o konuları didiklemeyeceğiz. Ancak bu parçanın görevini yerine getirebilmesi için sağlam olması ve sinyal iletimi yapabilmesi için düzgün voltajda enerji alması gerektiğini bildirmemiz gerekecek. Motorun konumu ve tipine göre konumlanması değişiklik göstermektedir. Yeni kasa her araçlarda eksantirik mili konum sensörü bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.