Sağlık

Femara Kullanırken Sigara İçmek

Femara, aktif madde letrozol aromataz inhibitörleri grubuna aittir ve meme kanseri olan postmenopozal kadınları tedavi etmek için kullanılır. Etki, östrojenlerin oluşumunda önemli bir rol oynayan aromataz enziminin inhibisyonunu temel alır. Ayrıca Femara, aromataz inhibe ederek, androjenlerin östrojenlere dönüştürülmesi engellenir, böylece hormona bağımlı tümör hücrelerinin büyümesini önler.

Femara kullanırken, yüksek kolesterol (hiperkolesterolemi) ile lipid metabolizması bozukluğu, terleme (hiperhidroz), eklem ağrısı, yorgunluk, artan iştah, depresyon, çarpıntı, baş ağrısı, hipertansiyon, mide ağrısı, ıshal, kusma, kabızlık gibi istenmeyen yan etkiler çıkabilir.

Femara ilacını kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler de mevcuttur. Doktorunuzun ve eczacınızın önerileni lütfen dikkate almayı unutmayınız. Özellikle Femara ilaç ile tedavi sırasında alkol ile kullanılırsa kişinin reaksiyona girme yeteneği bozulabilir. Bu nedenle alkol ve sigara tüketiminden uzak durmanız tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds