Görselci Nedir? Mağazada Görselci Olarak Çalışmak Nasıldır?

Mağazaların satış danışmanı, kasa sorumlusu, depo görevlisi ve şef dışında görselci adında bir pozisyonu daha vardır. Mağazadaki görselciler, tıpkı diğer mağazalardaki gibi o mağazanın birer elamanı sayılırlar. Görselleme işini satış danışmanları yapabilse de özellikle mağazalarda birer görselci bulunur. Peki görselci nedir? Mağazada görselci olarak çalışmak nasıldır? Görselci ücretleri ne kadardır? Çalışma koşulları ne durumdadır. Hepsinden özet olarak birkaç başlık altında bahsedeceğiz.

Görselci Nedir? Görevleri Nelerdir?

Mağazadaki ürünlerin belirli bir düzende ve belirli bir renk kombinasyonu içinde düzenlenmesi, modellenmesi ya da askılanıp katlanması görevini yapan sorumlulara mağaza içinde görselci adı verilmektedir. Görselciler, mağazada reyonların güzel görünmesi için ürünleri uygun renk ve alt-üst kombinasyonuna göre modellerler.

İlginizi Çekebilir:  Altın Valör Ne Demek? Gümüşte Valör Var mı?

Görselcinin asıl işlevi, reyonun düzenini sağlamak ve satışları arttırmaya katkı vermektir.

Görselci Nasıl Olunur?

Mağaza içinde, görselcilerin satış danışmanı pozisyonundan görselciliğe yükseldiği görünür. Mağazadaki ürünleri, kombine eden ve modellenen ya da bu işi severek yapan kişiler görselci olmak için mağaza yöneticilerine bu isteklerini bildirirler. Mağaza yönetimi de personellerin bu isteklerini merkeze iletirler. Merkezden gelen olumlu ya da olumsuz yönde karar neticesinde görselci olabilirsiniz. Şayet, çalıştığınız mağazada kontenjan varsa kendi mağazanızda; yoksa başka bir mağazada görselci olarak işe başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ekstre Atlatmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Görselciler Ne Kadar Maaş Alırlar?

Her mağazanın görselcisi bulunur. Örneğin Koton ve LC Waikiki gibi markalarda bu böyledir. Fakat Benetton gibi markalarda görselci dışarıdan gelir. Koton ve LC Waikiki’de görselciler, Full-Time satış danışmanlarından 100-200 TL fazla alırlar. Koton ve LC Waikiki gibi markalarda görselciler, şeflerle aynı parayı ya da cüzi miktarda daha az ücret alırlar.

Görselcilerin Çalışma Koşulları

Görselciler genelde Full-Time çalışırlar. Part-Time görselci genellikle olmaz. Full-Time görselciler, genellikle 6 gün çalışır. Bu 6 günde ise 9-17/18, 10-17/18 gibi vardiyalarda çalışırlar. Haftada 5 gün erken çıkışı, 1 gün de 9-21, 10-22 (*) vardiyaları vardır.

İlginizi Çekebilir:  Tazminat Taksitle Ödenir Mi?

*9-21: Cadde mağazaları
*10-22: AVM mağazaları

Görselci Hakkında Yorumlarım

Mağazada görselciler, çalışmak için en ideal mağaza personelleridir. Sorumlulukları bakımından satış danışmanları ve şeflerden daha az problemle karşılaşan görselcilerin tek sıkıntılı yönü, mağaza satışlarına katkı sağlayacak görsel düzenlemesini yapmaktır.

Her gün nerdeyse bir reyonun düzenini sağlamakla görevli olan görselciler, gerek aldıkları maaş gerekse sorumlukları bakımından en ideal çalışandır.

Merkezden gelen görsel direktiflerini, fiyat ayarlamalarını ve genel düzenlemeleri yapmaktan başka herhangi bir yükümlüleri de yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara