Ekonomi

Halka Arz Endeksinden Çıkarılmak Ne Demek?

Sermaye Piyasası Kurulu hisse pazarı içerisinde yapılabilecek manipülatif nitelikte ve kötü niyetli sonuçlar doğurabilecek işlemleri engellemek amacıyla belirli düzenlemeler getirmiştir. Halka arz endeksinden çıkarılmak tabirini anlayabilmemiz için çok kısaca halka arz endeksi kavramından bahsedelim. Ayrıca ekonomi kategorimizde SPK ve BİST hakkında detaylı bilgileri edinebileceğiniz binlerce detaylı makale bulunmaktadır.

Halka arz endeksi terimin adından rahatlıkla tahmin edilebileceği gibi, halka arz edilecek durumda olan firmaları ifade etmektedir. Halka arz endeksinden çıkarılmak ise pozisyon olarak halka arzı kaldırılmış, arz edilmeyecek şirketleri ifade etmektedir. Peki bir şirket neden halka arz endeksinden çıkarılır?

Şirketin hisseleri endeks içerisinde olmayan başka bir şirket tarafından satın alınırsa burada başlıktaki tabirimiz devreye girmektedir. Bunun sebebi ise kontrol altında olmayan başka bir şirketin devreye girmesidir. İleri dönük olarak gerekli başvurular yapılır ve koşullar yerine getirilirse şirketin tekrar endeks içerisinde işlem görmeye başlaması mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi