Sağlık

Haşimato Hastaları Nasıl Tuz Kullanmalı?

Tiroid hastaları için tuz kullanımı oldukça önemlidir. Haşimato, bağışıklık sitemi ile bağlantılıdır. Otoimmün bir hastalık olan haşimato, bağışıklık siteminin tiroid bezlerine saldırması ve bezlerde hasar oluşturup iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bu durum bezlerin yavaş çalışmasına neden olarak hipotiroide neden olur. Tiroidlerin az çalışması kişilerde bazı rahatsızlıklara neden olur. Kişilerde kabızlık, halsizlik ve yorgunluk, saç dökülmesi, stres bozuklukları gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bunların yanı sıra tiroid hastaları gerek ilaçlarla gerekse yeterli ve etkili beslenme ile bu durumun kötü etkilerinden kurtulabilmektedir. Bunlardan biri de iyot kullanımıdır.

Tiroid rahatsızlıklarında iyot oldukça önemlidir. Haşimato hastaları da tuz kullanımında dikkatli olmalıdır. Peki haşimato hastaları nasıl tuz kullanmalı? Haşimato hastaları günlük olarak iyotlu tuz kullanabilir. Hastaların iyotsuz tuz kullanmasına gerek yoktur. Fakat burada aşırı iyot tüketiminde de kaçınılmalıdır. Dengeli bir şekilde kullanmak ve doğal iyot kaynağı tüketmek önemlidir. Aynı zamanda iyotun yanı sıra dengeli ve düzenli beslenmek de önemlidir; Selenyum, çinko, demir ve D vitamini de haşimato tirodi için oldukça önemli takviyelerdir. Kişinin hem iyotu hem de diğer besinleri dengede tutması ev sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekmektedir. Bu tür takviyeleri almadan önce ise doktorunuzla konuşmalı ve değerlerinize göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds