Sağlık

Haşimato ve Lazer Tedavisi Nasıl Olur? Ücretleri Ne Kadar?

Haşimato tiroidi son yıllarda giderek artmakta ve çok fazla kişide görünmeye başlamıştır. Daha çok genetik olarak geçen bu tiroid rahatsızlığı çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Kişinin bağışıklık sisteminin belirli olmayan nedenlerden dolayı tiroide saldırır ve bunun neticesinde tiroidler hasar görmeye başlar. Hasar gören tiroidler yeterince çalışamaz ve bu durum tiroidlerin az çalışmasına neden olur. Kişiden buna bağlı olarak farklı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Hem bağışıklık sitemini hem de hormonları etkileyen bu durum zaman zaman kişiyi zor duruma sokabilmektedir. Yorgunluk, halsizlik, kabızlık, saç dökülmesi, ciltte kuruluk, adet düzensizliği, kilo alımı, depresif ruh hali gibi durumlar gözlemlenebilir.

Haşimato hastalarında tiroidler yavaş çalışmaya başlayınca belirli dozda ilaç tedavilerine başlanır. Bu ilaç tedavisi kişiden kişiye ve antikor durumuna göre değişikilik göstermektedir. Farklı tedavi yolu olarak ise so zamanlarda kişideki antikor düzeyini dengede tutmak ve şikayetleri azaltmak amacıyla lazer uygulaması yapılmaktadır. Türkiye’de sayılı klinikte uygulanan bu uygulama ile kişinin ilaç düzeyinin azalması ve şikayetlerinin hafiflemesi beklenmektedir. Lazer tedavisi kişinin yaşam kalitesini yükseltmesine ve semptomların azaltmaya yardımcı olur. Lazer tedavisi olmuş kişilerin yorumları ise burada çok önemlidir. Kişiler ilaç dozunun düştüğünü ve şikayetlerinin azaldığını dile getirmektedir. Yapılan araştırmalar yapılan lazer uygulamaların kişideki şikayetleri azalttığını ortaya koymuştur. Son zamanlarda yapılan çalışmalara göre, nodüllerin yaklaşık %83“ü tek seans lazer tedavisi ile, %13”ü iki seans lazer tedavisi ve %3’ü 3 seans ile tedavi edildi.(drhc.ae)Fiyatları konusunda net bir bilgi yoktur fakat günümüz itibariyle Türkiye’de 1.500 ABD Doları arasında değişmektedir. Bu da yaklaşık olarak 50 bin olarak değerlendirilebilir. Bu fiyat ortalama bir fiyat aralığıdır. Muayene ücretleri ya da farklı tedaviler için lazer tedaviis uygulayan doktorlara danışmanız iyi olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılmayan ilginç bir tekniktir. Verilerini bildiren merkezlerin hepsinin prosedürle ilgili en az 2 yıllık deneyime sahip olması önemlidir, bu da muhtemelen bildirilen düşük komplikasyon sayısına katkıda bulunmuştur. Başlıca komplikasyon, hastaların neredeyse %1’inde geçici ses kordu felciydi. Ayrıca 3 hastadan 1’i işlemle ağrı yaşadı. Teknikle ilişkili maliyete ve hekimlerin gerçekleştirmesinin kolay olup olmadığına bağlı olarak, bu potansiyel olarak iyi huylu tiroid nodülleri için daha yaygın bir tedavi seçeneği haline gelebilir.

https://www.thyroid.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds