İhtilaç Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İhtilaç nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ihtilaç” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

İhtilaç Nedir? Ne Demek?

İhtilaç, isim. 

”Çırpınma”, ”çarpınma”, ”çırpıntı”, ”seyirme”, ”titreme” gibi anlamlara gelir. Çoğulu ”ihtilacat” kelimesidir. Aynı zamanda ”kalpte veya vücudun muhtelif yerlerinde oluşan anormal bozukluklar ve tepkiler” için de kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Tasrih Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

İhtilaç Kelimesinin Kökeni Nedir?

İhtilaç kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Arapça aslı ”ihtilac” şeklindedir.

İhtilaç Kelimesinin Kulanım Alanları 

Daha çok eski edebi metinlerde ya da şiirlerde kullanımına denk geldiğimiz ”ihtilaç” kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayıp kullanımı eskiyen ve unutulmaya yüz tutmuş kelimeler arasında yer almaktadır. Aşağıda cümle içindeki kullanımları yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bulak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

İhtilaç Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Onun için zaman, kalplerdeki ihtilaç ve yüzlerdeki endişeydi; herkes, arkasından mütemadiyen itildiğini hissediyor; fakat, ne iteni, ne de gittiği yeri biliyordu. Onun için zaman, mazinin bereketini, azametini, ismet ve nezahetini yapmış bütün unsurları birer birer çiğneyen gizli ve obur canavardı.
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sayfa 84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara