İmdadat Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

İmdadat nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? İmdadat kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “İmdadat” kelimesinden söz edeceğiz.

İmdadat Nedir? Ne Demek?

  • Yardımlar
İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Rayiha

Kişinin bir başkasına veya bir başkalarına yapmış olduğu yardımlar; hayrı dokunduğu işler. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

İmdadat Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. İmdat sözcüğünün çoğuludur. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

İmdadat Kelimesinin Kullanım Alanları

İlginizi Çekebilir:  Basiret Ne Demek? Basiret Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”İmdadat” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. İmdadat-ı Rahmaniyye ise ”Sonsuz rahmet sahibi Allah’ın yardımları” anlamına gelir.

İmdadat Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Şöyle bir insanın vazife-i asliyesi, nihayetsiz makasıda müteveccih vezaifini görüp acz ve fakr ve kusurunu ubudiyet suretinde ilan etmek ve küllî nazarıyla mevcudatın tesbihatını müşahede ederek şehadet etmek ve nimetler içinde imdadat-ı Rahmaniyeyi görüp şükretmek ve masnuatta kudret-i Rabbaniyenin mu’cizatını temaşa ederek nazar-ı ibretle tefekkür etmektir

Sözler, Bediüzzaman Said Nursî Sayfa 361

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi