Otomobil

İridyum Buji Motora Zarar Verir mi?

Bu mühendisler araca iridyum buji değil de normal buji koyduklarına göre bir bildikleri vardır yahu. Yoksa iridyum buji montajı aracın motoruna zarar verir mi?

Bu sorunun cevabı aslına bakarsanız muhtemelen hayır olacaktır. Ancak iridyum buji motora zarar vermiyor ve daha kaliteli diye bu malzemeyi aracınıza takmak verim artışının tersine, düşmesine de sebep olabilir. Bu tip bujilerin daha ince elektrotlarla daha iyi bir iletim ve uzun ömür sunduğunu biliyoruz. Fakat normal bujilerin 3-4 katı fiyata bu malzemeyi alacağınıza zaten normal buji aynı sürede en fazla 2 kez değişir. Maliyet açısından hiçbir faydası yoktur. Motor performansı açısından ise yanma odasının mühendisliği ve ihtiyaç olan ateşleme aracın marka ve modeline göre fazlasıyla değişkenlik gösterir. Bu sebepten dolayı iridyum buji kullanmanızın hiçbir mantığı yoktur.

Özet olarak, iridyum buji motora zarar vermez. Kullanılmaması daha iyi olacaktır. Aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyerek ya da yetkili servise başvurarak orijinal buji tipini öğreniniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi