Biyografi

Kemal Kacar Kimdir? Nerelidir?

Kemal Kacar, Süleymancılar olarak da bilinen Süleyman Efendi Cemaatinin iki önceki lideri. 8 Eylül 2016’da hayatını kaybeden Ahmet Arif Denizolgun’dan önce cemaatin liderliğini yapan Kemal Kacar, 1917 senesinde Eskişehir’de dünyaya geldi, 17 Haziran 2000’de İstanbul’da vefat etti. Vefatının ardından cemaatin başına Ahmet Arif Denizolgun geçti. 

Galatasaray Lisesinden mezun olan Kemal Kacar, aynı zamanda fabrikatör, tüccar ve milletvekilidir. Kacar, 13-14 ve 16. dönem İstanbul milletvekilliği görevinde bulunmuş ve Avrupa Parlementosu Üyeliği yapmıştır. 

Kamuoyunda Süleymancılar olarak da bilinen Süleyman Efendi cemaatinin kurucusu olan Süleyman Hilmi Tunahan’ın 1967 senesinde vefat etmesinin ardından cemaatin başına geçen Kemal Kacar, 1917 senesinde Eskişehir’de dünyaya geldi. Kacar’ın ilk, çocukluk ve ilköğretim yılları Eskişehir’de geçti. Ailesinin İstanbul’a göç etmesinden sonra kendisi de buraya yerleşti ve ortaöğretimine İstanbul’da Feyzi Ati’de devam etti. Ardından Kabataş Lisesi ve Galatasaray Lisesinde eğitim kariyerini sürdürdü. Kemal Kacar’ın soyunun Kacar Türklerine dayandığı tahmin edilmektedir. 

Kişiliği 

Sert bir mizacı olan Kemal Kacar, Süleyman Hilmi Tunahan’ın irtihalinden sonra cemaatin başına geçti ve vefatına kadar cemaatin başında durdu. Kendisi döneminde cemaat, yavaş yavaş gelişmeye ve Türkiye’nin dört bir yanında kurslar açmaya, çocuk ve gençlerin kuran öğrenmelerine yönelik çalışmalara kapsamlı bir şekilde başladı. Kemal Kacar, cemaat içinden mensupların anlattığı kadarıyla oldukça sert bir mizaca sahipti. 

Faiz Fetvası 

Kemal Kacar hakkında en çok tartışılan konuların başında faiz fetvası yer alıyor. Kacar, bu ilmi meseledeki görüşü ile çok eleştirildi. 

Milliyet Gazetesinden Nazlı Ilacak’a verdiği 1987 tarihli röportajında tartışmalı meselelerde pek çok açıklama yapan Kemal Kacar’ın açıklamalarından satır başları;

Humeyni Müslüman değil, Flörtleşmek erkeğe de kadına da haramdır. Dar’ül harpte cuma namazı farz değildir gibi açıklamaları ile geniş yankı uyandıran Kemal Kacar’ın gazetelere yansıyan o açıklamaları şu şekildedir:

Kemal Kacar’ın Milliyet’e verdiği bu röportajlar günümüzde hala tartışma konusudur. Özellikle faiz fetvası ve cuma namazının darül harpte farz olmadığı fetvası yanlış anlaşılan konular arasındadır.

17 Haziran 2000 tarihinde vefat eden Kemal Kacar’ın yerine Arif Ahmet Denizolgun geçmiş ve vefatına kadar cemaatin başında durmuştu. Arif Ahmet Denizolgun’un vefatından sonra ise cemaatin başına Alihan Kuriş geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds