Gündelik Hayat

Kişiyi Mutsuz Kılan Bazı Detaylar

İnsanın başına gelen bazı detaylar, yaşama dair bir şeylerle birleşir ve bu birleşme, insanda mutluluk ya da üzüntü gibi duygulara neden olur. Noktaların birleşmesi, kişide çeşitli duyguların da uyanmasına vesiledir. Bu yazımızda kişiyi mutsuz kılan bazı detaylara yer vereceğiz. Benim detay olarak adlandırdığım şeylerin bazılarının en büyük noktası olabilir. Orası elbette ayrı.

Sevilmemek

En zor olanı belki de bu. Sevilmemek; ama öyle hiçbir kimse tarafından değil. Beklenilen kişilerden gelmeyen sevgi. Vakti zamanında bir yazar şöyle demişti: İki şey insanı yıkar: Biri beklediği insanlardan gelmeyen sevgi; diğeri beklemediği insanlardan gelen saplantılı sevgi. Tıpkı bu sözde olduğu gibi insan için belki de yaşamını mutsuz kılan bazı detaylardan biri de sevilmemek.

Parasızlık

Maddi bir şey. Fakat parasızlık ya da geçim sıkıntısı da kişiyi mutsuz kılan bazı detaylardan kimilerine göre en önemlisi. Paranız olmadığı zaman bir anlamda mutsuz da olursunuz. Para her şey demek değil belki ama paranın bir noktada insanı mutlu ettiği de çok açık bir şey. Örneğin maaşı aldığınız ilk gün ile ay sonundaki ruh haliniz bir mi?

Kararsızlık

Kararsız olmak. “En kötü karar kararsızlıktan iyidir” sözü çerçevesinde kararsızlığın müphemlik olduğu zamanlar kişinin hayatında mutsuz olduğu detaylardır. Ne yapacağını bilememek, nereye koşturacağını bilememek ve bilumum diğer bilememe türleri, kişiyi mutsuz kılan birtakım detaylardır.

Belirsizlik

Neyin ne olacağı, nasıl sonuçlanacağı, ne şekilde devam edeceği bilinmediği zaman insanın hiçbir şey yapası gelmiyor içinden. Akışına bırakmak, hayatın getireceklerini beklemek zorunda olmak da bir anlamda kişiyi mutsuz kılan bazı detaylardan.

Sağlık

İnsan için en önemlisi belki de sağlık. Diğer bütün nedenler sağlık kadar önemli olamazlar. Çünkü sağlıklı olmak, diğerlerini gerçekleştirecek güç verir. Eğer sağlıksızsanız, diğer 4 maddeyi de aşacak, yerine getirecek gücü bulamazsınız. İnsanın her şeyden önce sağlıklı olması gerekir. “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözüyle de sağlığın ne kadar önemli olduğunu söyleyeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds