Krank Devir Sensörü Yakıtı Etkiler mi?

Krank devir sensörü hakkında önceki makalelerimizde detaylı bilgiler vermiştik. Aracın piston çalışma prensibinr bağlı olmak kaydıyla, açısal pozisyonlarını sürekli ölçümlemek suretiyle motorun devir sayısını belirlemektedir. Tahmin edebileceğiniz üzere bu parçanın arıza yapması durumunda motorda ciddi çekiş düşüklükleri ve arızalar meydana gelebilir. Ancak bu şekilde bir süre daha kullanacaksanız ve yakıt ile alakasını merak ediyorsanız gelin bu soruya hızlıca cevap vermeye çalışalım.

Motor temel prensip olarak çalışma şekli her ne olursa olsun hava-yakıt karışım oranını belirlemek suretiyle bir yanma tepkimesi gerçekleştirir ve ortaya çıkan bu enerji ile motor hareket alır. Eğer krank devir sensörü arızalı ise, aracın yakıtı fazlasıyla artacaktır. Bunun sebebi motorun yol alma esnasında devri sağlıklı dönmediğinden dolayı gaza yükleneceksiniz ve boş yere fazlasıyla yakıt harcanacaktır. 

Her şeye rağmen yakıt artışından çok daha büyük bir probleminiz bulunuyor. Krank devir sensörü bozuk bir arabayla yola çıkmayınız. Bu durumda yolda kalarak çekiciyle motor ustası aramak zorunda kalma ihtimaliniz yüksektir. Bu arızanın tamiri ise parça temini küçük şehirlerde zor olacağındqn birkaç günü bulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.