Teknoloji

Organik SEO Çalışması Nedir?

Dijital ortamlarda kendini belli etmek isteyen, alan fark etmeksizin, herkes, yüksek aranma kapasiteli anahtar kelimelerde ilk sırada olmalıdır. Bunun için organik SEO çalışmaları gerekmektedir. Organik SEO oluşturmak için öncelikle “SEO nedir?” bunu bilmek gerekir.

SEO yani arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin teknik yapılandırılmasını düzenler. Aynı zamanda SEO, web sitesi içeriklerinin alaka düzeyini ve bağlantı popülerliğinin optimize edilmesini kolaylaştıran bir süreçtir. Sitelerin kolayca bulunabilirliği, kullanıcı arama sorguları gibi teknik işlemler SEO sayesinde kısa sürede gerçekleştirilir.

Peki, organik SEO nedir? Organik SEO ise yapılan çalışmaların tamamen doğal olanaklarla ve illegal yöntem kullanılmadan, yani olması gerektiği gibi gerçekleşmesidir. Diğer yandan organik SEO, kullanıcı odaklı etkileşimi ön plana çıkarmaktadır. Herhangi bir ödeme yapmadan listelerde üst sırada olma durumu yine organik SEO çalışmalar kapsamındadır.

Siyah şapka SEO yöntemleri, kısa zaman içinde bir web sitesinin arama motorlarında sayfa sıralamasını yükseltebilmektedir. Ancak bu yöntemler, sitenin arama motorlarından tümüyle yasaklanmasına da yol açabilir. Bu sebeple web sitelerinin ilk sıralarda görünmesi için yapılan çalışmaların organik SEO yöntemi ile olması önerilir.

Organik SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Dijital platformlarda var olmak isteyen ve hedef kitlelere ulaşmak isteyen herkesin ilk hedefi Google arama motorlarında yer alabilmektir. Google arama motoru üzerinden tanıtım sağlamak için ilk sıralarda olmak ciddi bir önem taşımaktadır. Google aramalarda ilk sıraya ulaşmak için Google Ads veya organik SEO çalışmalarının yapılması gerekir. 

“Organik SEO nedir?” sorusu tam anlamıyla kavrandığı zaman pratikte işlemler daha çok kolaylaşacaktır. Organik arama motoru optimizasyonunda ilk sıralarda yer almak için gerekenler başlıklar halinde ele alınabilir.

Alan Adı ve Hosting Alımı

Sektöre uygun bir alan adı almak organik SEO için ilk ve en önemli adımdır. Alan adı seçiminiz kullanıcı odaklı olmalı ancak anahtar kelime eklenmesi gerekli değildir. Sektöre özgün, kolay okunabilen ve akılda kalıcı bir alan adı belirlenmesi gerekmektedir.

Hosting ise web sitesinin hızını belirler. Site yazılımının hızlı ve doğru bir şekilde çalışması için iyi bir hosting hizmeti alınmalıdır. Hosting hizmetinin verimliliği için özel IP adresi belirlenmelidir.

Site Yazılım Optimizasyonu ve İçeriklerin Belirlenmesi

Organik SEO’ya ulaşmak için site yazılımının optimize edilmesi gerekli işlemlerdendir. Yazılımın hızlı ve tüm cihazlara uygun olarak çalışması önemli bir ayrıntıdır. Web sitesinin mobil uyumlu olması gerekmektedir. Sistem hızı ne kadar yüksekse işletme için o kadar iyidir. Aynı zamanda yapılan analizlere göre kelime ve başlık seçilmelidir. Web sitesi kurulumunun başında kelime analizlerine göre hareket etmek uzun vadede organik trafikleri yoğunlaştırır.

Google Search Consol ve Google Analytics Kaydı

Web sitesinin Google aramalardaki performansını görmek için Google Arama Konsolu analizleri yapılmalıdır. Google Arama Konsolu, sitenin Google’ın arama sonuçlarındaki varlığının görülmesini sağlar. Google Analytics hesabınızı, Google Search Console ile bağlayarak SEO sıralamalarınızı diğer Analytics verileriyle birlikte analiz edebilirsiniz.

Tüm bunların yanında Google Search Consol, web siteniz ve onu ziyaret eden hedef kitle hakkında çok sayıda bilgi edinmenizi sağlar. Buna ek olarak web sitenizde bulunan hataları belirler ve düzeltmenizi sağlar.

Site Dışı Optimizasyon – Backlink Çalışmaları

Backlink, web sitenize başka bir şirketin web sitesindeki bağlantısıdır. Bağlantılar arama motorlarına içeriğinizin internetteki diğer web siteleri ve sayfalarla ilişkili olduğunu gösterir. Geri bağlantı organik SEO sıralamasını belirlemek için kullanılan bir işlemdir. Ayrıca ulaşmanızın zor olduğu kişilere karşı da marka bilinirliğinin artmasını sağlar.

Olumsuz sonuçlanmalardan kaçınmak için tüm bu çalışmalar profesyonel birimler tarafından gerçekleştirilmelidir. https://www.dopinger.com/tr/seo/ linki üzerinden ulaşabileceğiniz Dopinger ile iş ortaklığı sayesinde zaman kaybetmeden arama motorlarında üst sırada yerinizi alabilirsiniz.

Organik SEO Faydaları Nelerdir?

Organik SEO, işletmelerin tamamıyla gerekli emek ve zamanla tanınması gerektiğini savunur. Bu sebeple herhangi bir katkı payı eklenmez. Organik SEO faydaları şunlardır:

  • Organik bir şekilde optimize edilen siteler, arama yapılan anahtar kelimelerle ilgili içerik sunması nedeniyle daha fazla tıklanma üretir.
  • İçerik alaka düzeyine dayandığından dolayı arama motoru sonuçları daha uzun süreye dayanacaktır.
  • Kullanıcılar arasında daha fazla güven oluşturur. Bu güven müşteri sadakatini ortaya çıkarır.
  • Ücretli liste sıralamalarına göre daha uygun maliyetlidir. Organik SEO düşük maliyetli bir yatırımdır çünkü reklam için ödeme yapmazsınız, bunun yerine mükemmel içerik oluşturmaya yatırım yaparsınız.

Ücretli Arama ve Organik SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Organik aramanın ve ücretli aramanın ayrıntılarını öğrenerek sizin için hangisinin daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Organik SEO’nun ön ödeme maliyeti yoktur ancak siteyi sürekli olarak optimize etmek için önemli ölçüde zaman ve yatırım gerektirir. Ücretli arama motorlarının ise maliyeti yüksektir. Organik arama motorlarının kullanımından sonuç almak uzun sürebilir ancak ücretli aramalarda reklamlar hemen uygulanır. Uygulanan reklamlar, yerleşimleri kaybetmemek için sürekli optimizasyon gerektirir.

Organik arama kullanıcılarına alakalı sonuçlar sunmayı amaçlar. Ücretli arama ise halihazırda satın almaya hazır olan kullanıcıları çekmeyi amaçlar. Organik arama sonuçları arama sorgusu gerçekleştiren tüm kullanımlarda gösterilir ancak ücretli aramalarda belirli kriterler mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds