Biyografi

Osman Yüksel Serdengeçti Kimdir? Hayatı? Kitapları?

25 Temmuz 1917 tarihinde Akseki’de doğmuştur. Osman Zeki Yüksel, Türk siyasetçi, gazeteci ve şair olarak tanınan bir isimdir. Tadı Osman Zeki Yüksel’dir. Serdengeçti, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde öğrenciyken, 1944 Mayıs ayında meydana gelen olaylara karıştığı gerekçesiyle Hüseyin Nihal Atsız ile birlikte bir süre hapis cezasına çarptırılmıştır. Sabahattin Ali’ye tokat atmıştır. Hapisten çıktıktan sonra, aynı fakülteye öğrenim görmek amacıyla başvurdu, ancak başvurusu reddedildi. Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’e hitaben yazdığı ve “Yüksek vekaletin alçak vekiline” şeklinde başlayan bir yazı yazdı ve bu nedenle tekrar hapse girdi.

Hapisten çıktıktan sonra, toplam 33 sayı yayımlanacak olan Serdengeçti dergisini kurdu. Dergideki yazılarından dolayı okuyucular tarafından “Serdengeçti” olarak anıldı ve bu nedenle sonradan soyadını Serdengeçti olarak değiştirdi. 1965-1969 yılları arasında Adalet Partisi’nin Antalya milletvekili olarak görev yaptı. Partisine yaptığı eleştiriler nedeniyle parti tarafından ihraç edildi. Milletvekilliği döneminde kravat takmaması nedeniyle uyarı aldı, uyarılara uymayarak kravatı beline bağlayarak genel kurula girmeye çalıştı. Daha sonra kravatını yakasına takması gerektiğini belirtenlere, “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” dediği iddia edilir.

Yeni İstanbul gazetesinde “Selam” başlığı altında yazılar yazdı. Necip Fazıl’ın yakın arkadaşı olan Serdengeçti, esprili ve hazırcevap tavırlarıyla tanınırdı. Türkçülerin “Tanrı Türk’ü korusun” ifadesine karşılık Serdengeçti, “Tanrı Türk’ü, Allah da Müslüman’ı korusun” şeklinde bir ifade kullanmıştır. Parkinson hastalığına yakalandıktan sonra, 10 Kasım 1983 tarihinde Ankara’da vefat etti ve Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

kaynakça:

  • wikipedia.org.tr, Osman Yüksel Serdengeçti, erişim tarihi: 25 Ağustos 2023
  • görsel kaynak: instagram.com/p/CkxTZv2MeIe/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.