Biyografi

Oya Eren Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Evli mi? Ne İş Yapıyor?

Oya Eren, İzmir’de doğmuştur. İlköğretim yıllarını Türkiye’nin farklı şehirlerinde geçirmiş, lise eğitimini ise İzmir’de bulunan 60. Yıl Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Klasik Filoloji bölümünden mezun olmuştur. Ardından Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yunanistan Hükümeti bursuyla Yanya Üniversitesi’nde Yunan Dili ve Kültürü üzerine eğitim almıştır.

Ayrıca İtalya’da Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi’nde Ermeni Dili ve Kültürü bölümünde yaz kurslarına katılmıştır. Ermeni Dili ve Kültürü yüksek lisans programına Ankara Üniversitesi’nde başladığı dil eğitimine Ermenistan’da devam etmiştir. Gümrü’deki sivil toplum kuruluşlarında staj yapmış ve gençlik projelerinde yer almıştır. Ankara’daki Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (ASAM) Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nde Stratejist-Analist ve Ermenistan Uzmanı olarak çalışmıştır. Aynı zamanda ASAM’da Ermeni Araştırmaları Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yapmıştır. Türkiye-Ermenistan ilişkileri, Güney Kafkasya, Karabağ Sorunu ve “1915 Olayları” gibi konularda uluslararası ilişkiler alanında pek çok makale, analiz ve yorum yazılarıyla akademik yayınlara katkıda bulunmuştur. ABD’de yayımlanan Forum Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır. Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan’da çeşitli organizasyonlarda yer almış ve bölgeye ilişkin projeler ve konferanslarda katılımcı olarak bulunmuştur. 17-24 Mayıs 2008 tarihlerinde Gürcistan Parlamento Seçimlerini izlemek üzere Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) bünyesinde uluslararası gözlemcilik görevini üstlenmiştir.

ASAM’ın kapanmasından ardından Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) adlı düşünce kuruluşunda Türkiye-Ermenistan ilişkileri üzerine uzman olarak çalışmıştır. Bu süre diliminde Ermeni Araştırmaları dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini yürütmüştür. Bu dönemde sunuculuk ve spikerlik dersleri almaya başlamıştır. TRT Türk Haber Merkezi’nde editör olarak çalışmaya başlayan Oya Eren, daha sonra TRT Dış Haberler’de görev almıştır. Bu süre zarfında davetli olarak Ermenistan’a gitmiş ve Türkiye-Ermenistan ve Türkiye-Gürcistan ilişkilerini kapsayan bir projede yer almıştır. Dış haberler deneyimi sonrasında tekrar TRT Türk Haber Merkezi’nde çalışmıştır. ABD’deki Uluslararası Gazeteciler Merkezi’nin davetlisi olarak Washington ve New York’ta Türk-Ermeni gazetecilerin katıldığı bir eğitim programında yer almıştır. New York Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Lisans Programı’nda dersler takip etmiş ve CUNY TV’de staj yapmıştır. 2016 yılında TRT Haber’de haber spikerliği yapmaya başlamıştır ve halen TRT Haber’de haber bültenlerini sunmaktadır. Oya Eren’in en büyük tutkusu otomobillerdir ve motor sporlarını yakından takip etmektedir. Aynı zamanda lisanslı bir otomobil yarışçısıdır. Instagram hesabından da paylaşımlarda bulunan Oya Eren hakkında merak edilen evli mi bekar mı, annesi babası kardeşleri kim gibi soruların yanıtlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

kaynakça:

  • kimdirkim.com, Oya Eren, erişim tarihi: 2 Temmuz 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.