Kelimeler

Taziz Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı? Kökeni?

Taziz nedir, ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan bazı kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”taziz” kelimesinden söz edeceğiz.

Taziz Ne Demek?

Yüceltmek, saygı ile anmak ve ululamak gibi anlamlara gelmektedir. Genelde toplum katında karşılığı olan, saygın, muteber bir kişinin ölümü sonrasında söz konusu kişinin mutat olarak anıldığı gün ve haftalarda ”mutat” kelimesi kullanılır. Kelime, gündelik dilde kullanılan bir kelime değildir; kelimeye sıklıkla eski edebi metinlerde rastlanır. Köken olarak Arapçadır ve ”izz” kökeninden türemiştir. Aynı şekilde aziz, izzet, muazzam gibi kelimeler de bu kökten türemiştir.

Cümle İçi Kullanımı?

Bu şehit sözünü her devirde ve her münasebetle kullanıyorlar; farkındasınız. Yok vazife şehidi; yok hürriyet şehidi; bilmem ne şehidi, bilmem ne şehidi… Görüyorsunuz ki, bir öleni tâziz etmek için, azîzleştirmek için, bir mefhum bile icat etmekten âcizdirler. İnanmadıkları yerlerden sermaye almakta ve ait olmadıkları mevkide kullanmaktadırlar.

Necip Fazıl Kısakürek, İman ve Aksiyon, Sayfa 32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.