Sağlık

Thiocilline Uçuğa İyi Gelir mi?

Thiocilline uçuğa iyi gelir mi? Thiocilline uçuğa faydalı olur mu? Daha önceki yazılarımızda hangi ilaçların neye iyi gelip gelmediği konusunda bazı konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Thiocilline’in uçuğa iyi gelip gelmediğinden söz edeceğiz.

Thiocilline Uçuğa İyi Gelir mi?

Thiocilline, içerisinde basitrasin ve neomisin sülfat bulunan bir merhemdir. Genelde yanık, cilt travmaları, egzama, çatlak ve bazı yaralanmalarda kullanılır. Reçetesiz satın alınabilen Thiocilline, ülkemizde sıkça kullanılan ve her evde bulunan bir ilaç haline gelmiştir.

Uzmanlar, belirli bir teşhis olmadan uçukların veya yaraların üzerine sürmemeniz ya da koymamanız gereken şeyleri koyarak durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Yine bu çerçevede insanlar genelde kaşıntı ve döküntü gibi cilt yüzeyinde oluşan bozulmaları ortadan kaldırmak için vazelin ve basitrasin gibi maddeleri kullanırlar. Ancak Dr. Lucy Gade’e göre yaralara hiçbir şey sürmemek en iyisidir.

Öte yandan Thiocilline’in bir diğer etken maddesi olan neomisin üzerinde de bazı araştırmalar mevcuttur. Bir fosfoinositid bağlayıcı aminoglikozit olan neomisin’in, BHK hücrelerinin uçuk (HSV-1) enfeksiyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Daha önce bunun HSV-1 üretimini spesifik olarak engellediğini ancak HSV-2 üretimini engellemediği ortaya çıkmıştır.

kaynaklar:

  • ncbi.nlm.nih.gov, başlık: Evidence that neomycin inhibits binding of herpes simplex virus type 1 to the cellular receptor, erişim tarihi: 12 Mayıs 2022
  • everydayhealth.com, başlık: When Stress Triggers a Herpes Outbreak, These Complementary Therapies May Calm It Down, erişim tarihi: 12 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.