Teknoloji

Vaillant F28 Hatası Çözümü

Vaillant kombilerde en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de ‘’F28’’ hatası olarak karşımıza çıkmaktadır. Sorunun yaşanılma nedenlerine baktığımızda ilk olarak ateşleme problemi yaşanıldığı görülmektedir. Bunun yanında kombi gaz yokluğu sistemini de devre dışı bırakmış olabilir. Problem ile karşılaştıktan sonra servisle iletişime geçmeden yapmanız gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Bunları alt kısımdan inceleyerek sorun çözümü konusunda bilgi edinebilir, adımlarınızı buna göre atabilirsiniz:

  • Gaz Kontrolü: İlk olarak yapılması gerekilen işlem kombiye gaz gelip gelmediğine bakılmalıdır. Bu noktada eğer ki kombiye gaz geliyor fakat bunu kullanamıyorsa problem kombiden kaynaklanır. Fakat kombiye ve eviniz içerisindeki diğer doğalgazlı ürünlere de gaz gelmiyorsa dairenizden yaşanan bir problemden bu sorunu alıyor olabilirsiniz. O yüzden kontrol yaparken dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. 
  • Kombiye reset atınız: Vaillant marka kombilerde ateşleme problemi sık görülen bir sorundur. Sorunu almanıza neden olan bazı noktalar bulunabilir ve bu durumlarda sistemde uyarı olarak gözükür. Bu nedenle sorunu aldıktan sonra kombiye reset atarak problemden kurtulabilirsiniz.

Bahsettiğimiz iki farklı yöntemde işe yaramadıysa ve sorunu almaya devam ediyorsanız direkt olarak teknik servise ulaşmanızı tavsiye ediyoruz. Kendi bilginiz dahilinde olmadan işlem yapmanız daha büyük sorunlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.