Teknoloji

WordPress SSL Handshake Failed Hatası Çözümü

TLS veya SSL handshake failed neyin sebep olduğunu daha derine inmeden önce, TLS/SSL anlaşmasının ne olduğunu anlamak faydalı olacaktır. Güvenli Yuva Katmanı (SSL) ve Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS), sunucular ve tarayıcılar gibi harici sistemler arasındaki veri aktarımlarının kimliğini doğrulamak için kullanılan protokollerdir. HTTPS kullanarak web sitenizin güvenliğini sağlamak için SSL sertifikalarına ihtiyaç vardır. Küçük olduğu için TLS ile SSL arasındaki fark hakkında fazla derinlemesine bilgi almayacağız. Terimler genellikle birbirinin yerine kullanılır, bu nedenle basitlik adına her ikisine de atıfta bulunmak için “SSL” kullanacağız. Bunun dışında, bir SSL anlaşması, bir HTTPS bağlantısı kurma sürecindeki ilk adımdır.

Bağlantıyı doğrulamak ve kurmak için, kullanıcının tarayıcısı ve web sitesinin sunucusu, HTTPS bağlantı parametrelerini oluşturan bir dizi kontrolden (el sıkışma) geçmelidir.

Açıklayalım: istemci (genellikle tarayıcı) sunucuya güvenli bir bağlantı için bir istek gönderir. İstek gönderildikten sonra, sunucu bilgisayarınıza bir ortak anahtar gönderir ve bu anahtarı bir sertifika listesiyle karşılaştırır. Bilgisayar daha sonra bir anahtar oluşturur ve sunucudan gönderilen ortak anahtarı kullanarak onu şifreler.

Uzun lafın kısası, SSL handshake olmadan güvenli bir bağlantı kurulmayacaktır. Bu, önemli bir güvenlik riski oluşturabilir. Ayrıca, sürece dahil olan birçok hareketli parça var. Bu, bir şeylerin ters gitmesi ve wordpress ssl handshake hatasına neden olması veya hatta ziyaretçilerin ayrılmasına neden olan “bağlantınız gizli değil” hatasına yol açması için birçok farklı fırsat olduğu anlamına gelir.

SSL ile ilgili sorunların en şaşırtıcı ancak yaygın türlerinden biri “SSL handshake failed” hatasıdır. Hem istemci hem de sunucu tarafı sorunları dahil olmak üzere birçok olası nedeni olduğundan, bu hatayla uğraşmak stresli olabilir.

Ancak, sorunu belirlemek ve çözmek için kullanabileceğiniz bazı güvenilir çözümler vardır. SSL handshake failed hatasını düzeltmek için kullanabileceğiniz 5 yol:

  1. Sistem tarihinizi ve saatinizi güncelleyin.
  2. SSL sertifikanızın geçerli olup olmadığını kontrol edin (ve gerekirse yeniden yayınlayın).
  3. Tarayıcınızı en son TLS/SSL sürümlerini destekleyecek şekilde yapılandırın.
  4. Sunucunuzun SNI’yi desteklemek için doğru şekilde yapılandırıldığını doğrulayın.
  5. Şifre takımlarının eşleştiğinden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds