Sağlık

Yabancı Sağlık Sigortası

Vatandaşı olmadığınız bir ülkeye gittiğinizde orada “yabancı” diye anılırsınız. Siz oraya defalarca gitmiş olsanız hatta yerlisi kadar bilgi sahibi olsanız da “yabancı” olarak anılmaya devam edersiniz. Bir ülkenin vatandaşı değilseniz oraya belli süreler içinde ziyaret edebilirsiniz. Bu yasal ziyaret süresi bazen vizeniz kadar vize yoksa da o ülkenin kalma süresi kadar olabilir. Bu sürelerin dışında o ülkede kalmak durumundaysanız ikamet yani oturma izni almanız gerekir. Bu izinle geçici de olsa bulunduğunuz ülkenin imkanlarından faydalanabiliyorsunuz. Bir ev tutup oturabiliyorsunuz, ikamet artı çalışma izniniz varsa çalışabiliyorsunuz, sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Bu sebeple yabancılar ikamet izni alırken bir ev adresi göstermeleri ve özel sağlık sigortası yaptırmaları zorunlu tutuluyor. Siz de ikamet almak istiyorsanız ve özel sağlık sigortası yaptırmayı araştırıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yabancı Sağlık Sigortası Nedir?

Yabancı sağlık sigortası, bir yabancının ülkemizde kalıp ikamet alabilmesi için yaptırması zorunlu bir sağlık hakkıdır. Kişi ikamet alabilmek için özel sağlık sigortası da yaptırır. Yabancılara bu ikamet izninde T.C. numarası gibi bir numara veriliyor ve bu numarayla özel sağlık sigortası yaptırıp hastanelerden sağlık hizmeti alabiliyorlar. Bu sigorta türüne de bu sebeple yabancı sağlık sigortası (YSS) deniliyor.

Kimler Yabancı Sağlık Sigortası Yaptırabilir?

Yabancı sağlık sigortasını ülkemize gelip ikamet izni alan herkese zorunlu olarak verilir. Yani yabancı kişi ikamet alabilmek için bu sigortayı yaptırması gerekir. Aksi taktirde ikamet izni alamaz. Bu sebeple ikamet alabilen her yabancı bu hizmeti alabilir diyebiliriz. Bu hizmeti alan kişinin ailesi varsa ve onlarla ikamet edecekse yine onlara da bu sigortadan yaptırması gerekir. Çocuklarının yaşı yasal sınırın altındaysa kendi sigortasına ek teminat gibi alabilir ama yasal yaşın üstündeyse onlara da ayrı bir poliçe düzenlenmesi gerekir. Aynı şekilde eşi içinde ayrı bir poliçe düzenlenir.

Yabancı Sağlık Sigortası Fiyatları Nedir?

Yabancı sağlık sigortası ikamet almak isteyen her yabancının alması gereken bir sigortadır ve fiyatları firmadan firmaya değişebilir. Poliçelerde belirli imkanlar aynı olsa da ek teminatlar ve ailenin diğer bireylerinin katılımıyla bütçesi değişebilir. Poliçeler kişinin yaşına, cinsiyeti ve oturacağı şehir e göre de fiyat değiştirir. Bu sebeple yabancı sağlık sigortası fiyatları şunlardır diyebilmek çok sağlıklı olmaz.

Yabancı Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Yabancı sağlık sigortası sigorta firmalarından alınabilir. Firmaları tek tek arayıp görüşme yapıp teklif alabilirsiniz. Ya da https://www.tamamlayicisaglik.com adresine girerek tüm sigorta çeşitlerini yabancı sağlık sigortası dahil inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.