“Yard Sale” ve “Garage Sale” Nedir?

Yard sale ve garage sale nedir? Ne demek? Yard sale ve garage sale ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime, söz öbeği ve yabancı terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca yard sale ve garage sale terimlerinden söz edeceğiz. İşte kısaca yard sale ve garage sale terimleri. 

Yard Sale Nedir? 

Amerika’da yaygın olan bu terim, ihtiyaç dışı ev ürünlerinin evlerinin önünde yer alan bahçelerde (ing. Yard) satılması olayına denir. Ev içinde bulunan ihtiyaç dışı, kullanılmayan ürünlerin evin önünde bulunan bahçelerde satılması “yard sale” olarak adlandırılır. 

Garage Sale Nedir? 

Yine Amerika’da yaygın olan bu terim, Yard Sale terimi ile aynı anlamlara sahiptir. Garage Sale de yine evde bulunan ihtiyaç fazlası ürünlerin evin garajında satılması olayına denilmektedir. Yard Sale’den farkı, satılan yerin bahçe değil garaj olmasıdır. 

Ülkemizde ya da Avrupa’da yaygın olmayan Garage Sale ve Yard Sale, daha çok Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olan bir satım işidir. Buralarda daha çok az kullanılmış veya hiç kullanılmamış eşyalar, uygun fiyatlara satılır ve ihtiyaç sahipleri buralardan kendilerine gerekli olan eşyaları satın alırlar. 

Evlerinin garajlarında veya bahçelerinde ihtiyaç fazlası ürünlerini satan bireyler bu ürünlerini bir tabela veya levha ile belirterek satışa çıkartırlar. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kültür daha çok Kuzey Amerika’da, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olan bir kültürdür. Ülkemizde faaliyet gösteren LetGo tarzından ikinci el uygulamaları ise bu kültürün “Online” versiyonudur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: