3m Maske Yıkanır Mı?

Bütün dünyayı saran Covid-19 illeti bir türlü bitmediği gibi sürekli mutasyona uğrayarak devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğanın en son yaptığı açıklamada maske kullanmak zorunlu oldu ve maske kullanmayanlara ceza kesileceğini bildirdi. Covid-19 virüsünden korunmanın yollarından biriside kişisel korunma aracı maskelerdir. Kullandığımız maskeler değişik malzeme ve farklı kumaşlardan üretilerek piyasaya sürüldü. Maske fiyatları kalitesine göre değişirken bu maskeler dezenfekte ediliyor mu tartışmasını gündeme getirdi. Bulaş riskini azaltan maskelerin çoğu tek kullanımlık olarak tasarlanmış olup maskelerin yıkanması gibi bir durum söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir:  Hemoroid - Basur Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

3m Maske Kullanım Süresi Ne Kadar?

Covid-19 virüsünden korunma amaçlı kullandığımız maskeler kalite farkına göre değişiyor. Bazı maskelerin koruma düzeyi yüksek olurken ince bezlerden dikilmiş koruma seviyesi çok düşük hatta hiç koruma etkisi olmayan maskeler piyasada dolaşıyor. Sağlık bakanlığı yaptığı araştırmalar sonunda bazı merdiven altı üreticilerinin ürettiği maskelere el koyarak toplattı. Bütün maskeler tek kullanımlık olup yıkanması maskenin koruma seviyesinin düşürmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Çikolata Kaşıntı Yapar mı?

Yukarıda yer alan grafikte de görüldüğü üzere yıkanılan maskeni etkinlik oranı %20 düşmektedir. Virüsün özellikle mutant virüslerin yaygınlık kazanması sonrasında maskelerin koruyuculuk oranı da büyük önem taşır hale gelmiştir. Bu nedenle 3m maske de olsa maskelerin yıkanıp tekrar kullanılması uygun değildir.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara