Sağlık

A-Ferin Regli Keser mi?

Halk arasında bilinenlerin aksine aferin regli kesmez. Regli olan kişi, hangi ağrı kesiciyi kullanırsa kullansın kanama kesilmez. Bu durum kanamanın azalması ya da arması gibi değişkenleri nadiren yanında getirebilir.

Aferin Ne İlacı?

Soğuk algınlığı, nezle, grip durumlarında kullanıma uygun ağrı kesici ateş düşürücü özelliği bulunan ilaçlar arasındadır. Burun akıntısı, nezle ve hapşırma, öksürük, burun kaşınması, boğaz kaşıntısı, gözlerde sulanma olması ya da gözlerde kaşıntı olması, vücut kırıklığı, ateş yüksekliği gibi durumlarda kullanıma uygun olup reçeteli ilaçlar arasında yer alır.

İlaç formuna uygun kullanıldığında ve yeteri dozda alındığında hiçbir zararı olmasa da hafif yan etkiler gösterebilir. Bunlar uyku hali, baş ağrısı, bulantı-kusma ve kabızlık gibi hallerdir.

Reçeteli satılmasının sebebi ise formuna uygun olmayan şekilde, farklı amaçla kullanılmasını engellemektir. Ancak bilinçsiz kullanımı karaciğer hasarı gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Alkollü içki tüketenlerin dikkatli kullanması gerekir. Kullanma talimatına uygun alındığı sürece güvenlidir. Tartışmalı bir ilaç olmasının nedeni kötü amaçlı kullanımıdır. Doktora danışılmadan kesinlikle alınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.