Kelimeler

Abes Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Abes kelimesi nedir, ne anlama geliyor ve ne demek? Abes kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “abes” kelimesinden söz edeceğiz. 

Abes Nedir? Ne Demek? 

Abes, isim. 

Genel düşünceye veya ahlaka aykırı, normal olmayan, görece toplum nazarında ayıplanacak iş veya davranış; söz ve tutumların geneline verilen isimdir. Aynı zamanda saçma, yersiz, mantıksız ve lüzumsuz söz ve davranışlar da abes olarak değerlendirilir. 

Abes Kelimesinin Kökeni 

Abes kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Abes kelimesi, köken itibariyle Arapça bir kelimedir. 

Abes Kelimesinin Kullanım Alanları 

Abes kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Abesle iştigal etmek, abes olmak, abes kaçmak ve pek çok söz öbeği ve tabir ile kullanımı yaygın olan bir kelimedir. Ayrıca edebiyatımıza Muallim Naci ve Recaizade Mahmut Ekrem arasındaki edebi tartışmaya (abes-muktebes tartışması) da konu olmuştur. 

Abes Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

İş insanı temizliyor, güzelleştiriyor, kendisi yapıyor, etrafıyla arasında bir yığın münasebet kuruyordu. Fakat iş aynı zamanda insanı zaptediyordu. Ne kadar abes ve manasız olursa olsun bir işin mesuliyetini alan ve benimseyen adam, ister istemez onun dairesinden çıkmıyor, onun mahpusu oluyordu. İnsan kaderinin ve tarihin büyük sırrı burada idi.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi