Payanda Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Payanda nedir, ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “payanda” kelimesinden söz edeceğiz.

Payanda Ne Demek?

— Bir beton ya da ahşap yapının düşüp yıkılmasını engellemek için yere sabitlenip duvara çapraz bir şekilde konulan dayanak, destek.

Genelde yapımına devam edilen ya da yıkılmak üzere olan bir yapı veya duvarı sağlamlaştırmak ve yapıya destek olmak için konulan materyallere payanda adı verilir.

Payandalar, sadece yapının devrilmesini engellemek için konulan bir palyatif tedbirdir. Daha sonra kaldırılırlar.

Payanda Kelimesinin Kökeni

  • Farsça

Payanda Kelimesinin Kullanım Alanları

Payanda kelimesi, terminoloji içinde ait olduğu alanda kullanılmasının yanı sıra gündelik hayatta da kullanılır. Bir şeyin ya da bir kişinin destekçisi anlamında da kullanılmaktadır.

Payanda Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bütün nazarların dünyaya çevrildiği ve dünya hayatının esas alınıp ahiret hayatının geri plana itildiği çağımızda, din ile siyaset karıştırıldığında dinin bir siyasi malzemeye indirgenmesi ve siyasete bir payanda olarak kullanılması kaçınılmazdır. Bu zamanın şartlarında din ve siyaset ölümcül bir karışımdır ve bu karışım, “siyasetin dindarlaşmasını” değil, “dinin siyasallaşmasını” netice verecektir ve vermiştir de.

Zamanın Hükmü, Yunus Çengel
Sayfa 98

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir