Otomobil

ABS Valf Rölesi Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır?

ABS sistemi artık tüm araçlarda bulunan tekerlerin anormal şekilde kaymasını engelleyen önemli bir görev üstleniyor. Bu parçanın arıza yapması durumunda halk arasında kızaklama diye tabir edilen kaymanın kontrol altına alınmasında sıkıntı yaşanacaktır. Bu sistemin en önemli parçalarından biri ise ABS Valf rölesidir. ABS valf rölesi arızası konusuna değinmeden önce ne olduğundan kısaca bahsedelim.

ABS Valf Rölesi Nedir?

ABS beyninden emir alan bu parça frene ani bastığınız vakit sensörlerden gelen veriyi dikkate alarak beynin verdiği emirdeki aralıklarla fren basıncı uygular ve minimum kayma ile aracı durdurmaya çalışır.

ABS Valf Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır? Tamiri Nasıl Yapılır?

Bu parça arıza yaptığı vakit ya ABS hiç devreye girmez ya da anormal tepkilerle oluşan bir frenlemeye şahit olursunuz. Sorunun kaynağı ABS beyni de olabileceğinden sıklıkla arıza karıştırılır. Tamiri mümkündür. Valf fiziki bir hasar almış ise tamamen değişmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds