Adblock Nedir? Adblock Kullanmak Doğru mu?

İnternet sitelerinde durduk yere önünüze fırlayan ya da sabit bir yerde duran reklamları, ya da herhangi gibi reklamı görmemenizi sağlayan bir eklenti olan Adblock, pek çok bilgisayar kullanıcısının bilgisayarında yüklü olan bir uygulama. Adblock sayesinde, durduk yere karşınıza çıkan reklamları engelleyebiliyorsunuz. Uygulama reklam sevmeyenler için güzel bir eklenti. Fakat Adblock uygulamasının tek bir konu bakımından sıkıntılı olduğunu dile getirmekte fayda var.

Öncelikle internet sitelerinin başlıca gelir kaynağı Adsense reklamları ve genel olarak diğer reklam uygulamalarıdır. Eğer söz konusu siteler, “banner” reklam koymuyorsa ya da “tanıtım yazısı” almıyorsa başka herhangi bir yerden para kazanamazlar. Adblock kullanan kişi sayısının artmasıyla reklamlardan elde edilen gelirler de düşüyor. Zira reklam ya gösterim başına ya da tıklama başına para kazandırıyor.

Site işleriyle az çok ilgili olanlar bilir ki Web siteleri, YouTube gibi izlenme başına para kazanmıyor ya da sayfa görüntülenme başına aldıkları bir ücret yok. Örneğin Wikipedi gibi bir site olsanız ama hiçbir reklam koymasanız (Wikipedi’nin yaptığı gibi) tek bir kuruş dahi kazanamazsınız.

Hal böyle olunca, ortada bir emek var ve o emeğin karşılığı sadece reklamların görüntülenme ve tıklanma sayısı ile ölçülebiliyor.

Adblock kullanıcısı iseniz ve bir internet sitesine girmişseniz o siteye para kazandırmıyorsunuz. Adblock kullanmanın sadece bu yönden bir sıkıntısı var. Diğer türlü kendi reklamlarını göstermesini hariç tutarsak herhangi bir sıkıntısı olduğunu söyleyemeyiz.

Tıklamaktan kullanıcı zaten tıklamaz. Ama gösterim başına gelen gelir de otomatikman sıfıra iniyor. Zaten Adsense gelirleri Avrupa ve Amerika’yla kıyaslandığında çok çok düşük. Bu düşüklük, İngilizce ya da başka dilde içerikteki bir reklama tıklanınca gelen gelirle daha çok ortaya çıkıyor. Örneğin bir Türkiye dışındaki başka bir ülkeden tıklama geldiğinde tıklama başı maliyet 1 lira oluyorsa, Türkiye’de bu oran 0,25 civarı. Aynı gelir dağılımı YouTube’da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle