Sağlık

Ağrı Kesici İçmek Sütü Keser mi?

Bu mevzuda araştırmalar yazmış bir oldukça doktorun  yorumlarına gore doğumdan sonraki 3-4 gün içinde alınan ve tabip tarafınca verilmiş ağrı kesiciler çoğu zaman gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Çünkü doğumdan sonraki bu süreçte ağrı kesicilere gereksinim duyulmaktadır ve bebek de normalde olacağından daha azca emzirilmektedir.

Sonraki dönemlerde ise bir çok ağrı kesici bebeğe zarar vermemektedir. Ancak kullanılacak en kolay ilacın dahi sizinle ilgilenen doktorun  takip kontrolünde olması gerekmektedir. Nitekim birtakım ilaçlar bebeğin midesine ve bağırsaklarına zarar verebilir. güvenilir olarak adlandırılan ibuprofen yada asetaminofen ise ne olursa olsun yüksek dozlarda alınmamalıdır. Ancak bunların yanı sıra bu ilaçların tüketimi de kişiden kişiye değişim gösterdiğinden kesinlikle tabip kontrolünde almak gerekmektedir.

Doktorunuz önerilmiş olduğu bir ağrı kesiciyi kullanırken bebeğinizde anormal değişiklikler; devamlı uyku hali, huysuzluk vb. gözlemliyorsanız eğer ilacı kesmeli ve derhal doktora başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.