Ahmer Ne Demek?

Ahmer ne demek? Ahmer kelimesinin anlamı, cümle içinde kullanımları, kökeni nedir? Ahmer neye denir? Bu yazımızda kısaca ahmer kelimesinden bahsedeceğiz. 

Ahmer Ne Demek? 

Ahmer, Sıfat 

Kırmızı, kızıl veya kırmızıya çalan, kırmızımsı renk anlamlarına gelen ahmer, aynı zamanda kızarmak, kıpkırmızı olmak anlamlarına da gelmektedir. 

Ahmer Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Ahmer kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin aslı “Ha, mim ve ra” kelimeleridir. Sülasi mücerreddir. 

İlginizi Çekebilir:  Henidik Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Ahmer Kelimesinin Kullanım Alanları 

Kızılay’ın 1868 yılında kurulduğunda original ismi Hilal-i Ahmer şeklindeydi. Yani 

Hilal: Ay 

Ahmer: Kırmızı, Kızıl

Öte yandan Endülüs Emevilerinin İspanya’da inşa ettikleri El-Hamra Saray’ının ismi de yine kiremitlerinin kırmızı renkte olmasından dolayı kaynaklarda “kırmızı saray” veya “kızıl saray” olarak geçmekteydi. 

Ahmer Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı Nedir?

Açlıktan ibaret olan beyaz ölüm(Mevtu’l-Ebyad), halktan gelen eziyeti sineye çekmekten ibaret olan kara ölüm (Mevtu’l-esved); heva ve hevese karşı gelmek için hâlis amelden ibaret olan kırmızı ölüm (Mevtu’l-ahmer) ve yama üzerine yama dikmek­ten ibâret olan yeşil ölüm (Mevtu’l-ahder)

Tasavvuf İlmine Dair – Kuşeyri Risalesi, Süleyman Uludağ (Sayfa 72 – Cilt-1)

Ama ne mahalle?… Fenni olsun diye, ilkönce mahallenin tavuk kümesinden işe başlamış, Alimallah!.. Filhakika bu kümesler, cancağızım, o kadar fenni ve sıhhi değil ama; filhakika bu kümesleri ve ahırları, “Himaye-i Hayvanat Cemiyeti” görürse itiraz eder ama, ne de olsa!… Hilal-i Ahmer’in(Kızılay) yalnız felaketzede insanları değil, felaketzede tavukları da bu kadarcık olsun düşünmesi büyük eser-i hamiyettir( yurt sevgisi eseri).
Yaşasın! Bin yaşasın! Hilal-i Ahmer!..

Yazılar 2, Nazım Hikmet Ran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi