Tenzilat Ne Demek?

Dilimize Arapçadan geçmiş, eski bir kullanım tenzilat kelimesi, “indirim”, “inmiş” anlamlarına gelmektedir. Eskiden bakkalların raflarında bu ibareyi sıklıkla görebilir iken şimdi “sale”, “discount” veya “indirim” gibi ibareleri görmekteyiz.

Tenzilat kelimesini Arap turistlerin ziyaretlerinde mağazalarda sıklıkla duymak mümkündür. Tenzilat kelimesinin aslı nereye dayanmaktadır?

Nüzül:

Tenzilat kelimesinin aslı “nüzul” kelimesidir. Yine aynı şekilde “nazil” kelimesi de aynı kökten gelir.

Sebeb-i Nüzülü şeklinde Tefsir kitaplarında bir ibare vardır. Kuran’ı Kerim’de geçen bir ayetin “inme sebebi” nedir sorusunun cevabıdır.

İlginizi Çekebilir:  Tekrim Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

“Nüzûl ortamında meydana gelen bir hâdise veya Hz. Peygamber’e yöneltilmiş bir soruya, vuku bulduğu günlerde, bir veya daha fazla âyetin, tazammun etmek, cevap vermek veya hükmünü açıklamak üzere inmesine vesile teşkil eden ve vahyin nazil olduğu ortamı resmeden hâdiseye sebeb-i nüzûl denir.”

Örneğin Nur Sûresi’nin 61. âyetinde yer alan لَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ أَنْ تَأْكُلُوا جَمِيعًا أَوْ أَشْتَاتًا “…Birlikte veya ayrı ayrı yemek yemenizde günah yoktur.” ayetini vermek mümkündür. Çünkü söz konusu âyetin manası, inme sebebi bilindiğinde birlikte veya ayrı ayrı yemek yemenin dinen hükmünün ne demek olduğu çok daha sağlıklı bir zemine oturmaktadır. Katâde ve Dahhâk, bu âyeti kerimenin inme sebebi hakkında şu tespiti paylaşmışlardır:

İlginizi Çekebilir:  Muntazam Ne Demek? Muntazam Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

“Bu âyet, kendilerine Leys bin Amr oğulları denen Kinaneli bir kabile hakkında nazil olmuştur. Bu Kabile, kendi Kabilelerinde olan yaygın inanç gereği bir insanın kendi (tek) başına yemek yemesini sakıncalı bulmuşlar, hattâ günah saymışlardır. Bazen öyle olurdu ki, kişi yemeği önünde sabahtan akşama kadar saatlerce bekler, yemeğine iştirak (ortaklık) edecek bir misafir beklerdi. Akşama kadar kimse gelmezse, yalnız o zaman yemeğini yerlerdi. Bu alışkanlık (tevatür) üzerine Allah, bu âyetini indirdi. Bu âyet misafiriniz gelirse birlikte yer, gelmezse kendi başınıza da yemeğinizi yiyebilirsiniz, bunda bir sakınca yok diyerek bu konuya açıklama getirmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Fırsatçılık Yapmak Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara