Araba Yağsız Çalışırsa Ne Olur?

Araç motor yağı nedir ? biterse değişmezse ne olur? Ülkemizde milyonlarca otomobil kullanıcısı olmasına rağmen birçoğu bu konuya ya bilmediğinden yada birazcık ihmal ettiğinden ötürü gerekli hassasiyeti maalesef göstermemektedir. Öyleyse işe Motor yağının ne demek olduğundan başlamak daha doğru olacak. Böylelikle konunun ehemmiyetine biraz dikkat çekmek gerekir.

Vücudumuzdaki kan, çöldeki su ne ise motordaki yağda o kadar hayati öneme sahiptir. Nasıl ki bunlar olmadan yaşam olmazsa, motor yağı da motor için hayati bir niteliğe sahiptir ve araç için olmazsa olmazdır. Motor yatak sardı, motor kilitlendi gibi ifadeler duymuşsunuzdur. Motora yağ konulmadığında metallerin birbirine sürtünmesi sonucu çok fazla ısı açığa çıkar ve motorun içerisindeki sıcaklık metalleri birbirine kaynak yaparak yapışmasına neden olabilir. Buda motorun içindeki krank mili gibi mekanizmaları kilitler ve motor yatak sarmaya başlar. Tabii bu da bir yere gitmeye çalışıyorsanız yani yolda iseniz sizin için kötü haber demektir.

Yapmanız hemen aracı durdurup harareti kontrol edip motoru stop etmeniz olmalı. Diğer taraftan eğer yoldaysanız ve bir araba çevirmeniz mümkün ise onun motorundan drenajla bir miktar yağ çekerek motorun kendisini kilitlemesine engel olabilirsiniz.Motorunuzun yağı eksik değil fakat siz de hiç değiştirmediniz. İşte bu durumda kesinlikle başınıza gelecek iki ihtimal vardır. Şöyle ki;

1. Pislik yağın içerisinde birikmektedir. Filtre bir süre pisliği çekse de bir süre sonra filtrenin birbirine yapışmasına neden olur ve kirli yağ otomatik olarak filtreleri bypas tahliye yoluna gider. Kirli yağ kalınlaşır, aşındırıcı özellik kazanır ve bu durum motorun yıpranmasına neden olur.
2. Yağdaki deterjan benzeri katkılar, seyrelticiler, paslanmayla savaşan maddeler ve sürtünme redüktörleri yıpranır ve yağ motor için ihtiyaç duyulan yağlamayı gerçekleştirmez. Zamanla yağ kirlendikçe, yağ yağlama özelliğini yitirir ve parçaları yıpratmaya başlar sonuç olarak da motorun ömrü kısalır, verimi düşer, aracın yakıt tüketimi artar. Yüksek masraflar kapınızı çalar.

Motor yağını bir ay boyunca değiştirmemiş iseniz hemen endişelenmeyin aracınız bozulmaz. Eğer yağ değişim zamanını unutursanız biraz daha opsiyonunuz mevcuttur ama araçlar için önerilen yağ değişim aralığı 8 bin kilometredir. Ülkemizde bu uygulama genelde ‘10 bin km bir’ yağ değişimi şeklindedir. Eğer motorunuzu eski yağı ile uzun süre çalıştırmaya devam ederseniz onarılmaz arızalara neden olmanız kaçınılmaz olacaktır. Yani diğer bir ifadeyle kendi elinizle kendi cebinizi yakmış olursunuz.

Özetle;

  • Bakım zamanına özen gösterin. 1 yıl dolduğunda yada km’yi doldurduğunda periyodik bakımını yaptırın.
  • Motor yağını değiştirmeyi ihmal etmeyin. Yağın akıcılığı bozulmadan değiştirin.
  • Motor yağını değiştirirken Yağ filtresini de değiştirin. Araç için bu daha sağlıklı bir davranıştır.
  • Kalite standardını yakalamış motor yağı kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.