DSG Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

DSG şanzımanlar ilk olarak piyasanın önde gelen Volkswagen grubu tarafından üretilip kullanılmaya başlanmıştır. Otomatik vites araçlarda vites geçişinde yaşanan gecikme sürelerinden kullanıcıların şikâyet etmesi sonucunda çift kavramalı dediğimiz bu DSG şanzımanlar ortaya çıkmıştır. İlk olarak Golf model araçta kullanılan bu şanzıman tipi normal otomatik vites şanzımanlarından hem işlev hem de performans açısından üstündür. 

DSG şanzımanın birçok avantajı ve dezavantajı da bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak bazı araçlarda geri vites bile 2 kademeli şekilde tasarlanmaktadır. Çift kavrama kullanan bu şanzımanlar tek ve çift sayılı vitesler için ayrı ayrı kavramalara sahiptir. Siz 1. Viteste giderken aracınız sizin için 2. Vitesi hazırda tutan bir kavrama sistemine sahiptir. Bu sayede siz herhangi bir gecikme süreci yaşamadan aracınız yeni vitese otomatik olarak geçmektedir. DSG şanzımanlar sınıf olarak kuru şanzıman sınıfındadır. Çoğu DSG şanzımana sahip araçta direksiyon üzerinden vites değiştirmeniz için fonksiyonlar bulunmaktadır. Vites gecikmelerini hissetmediğiniz için ani gaz yüklemeleri yapmanıza gerek kalmaz, bu yüzden konu yakıt olunca normal otomatik vitesli araçlara göre daha ekonomik veriler elde etmeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Subap Sesi Zararlı mı?

Fakat tabi ki her güzelin bazı kusurları mevcuttur. Sabit ve yüksek rölantide kullanılan araçlarda DSG şanzımanlar ısınma problemleri doğurabilir. Yeni motor beyinleri sayesinde bu problemi yanan ikaz ışından anlamanız mümkündür. Fakat bu ikaz lambası yandıysa aracınızı derhal dinlendirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde aracınız size daha büyük sorunlar yaratabilir. Bu şanzımana sahip bazı araçlar vites geçişlerinde anlık titreme problemi yaşayabilir. Bu sorun genelde yazılım taraflı oluşan bir sorun olduğu gibi kimi zaman mekanik aksamdan da kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız hemen bir yetkili servise gitmenizde fayda vardır. DSG şanzımanların özelliği yukarıda bahsettiğimiz gibi çift kavrama ve rahat vites geçişi olmasına rağmen bazen kalkışta ve kavrama konusunda sorun çıkartabilmektedir. Bu tarz bir problem yaşıyorsanız sorun DSG kutusundadır ve değiştirilmesi önerilmektedir.

DSG şanzımanlarda yaşayabileceğiniz arızalar genelde DSGarıza lambası, araçtan gelen garip sesler veya vites geçişlerinde yaşanan titremeler sayesinde anlaşılmaktadır. Bazen DSG vites yanıp sönmesi ile bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı araçlarda kalkış anında yaşanan sorunlar olabilmektedir. Yeni nesil motor beyinleri sayesinde serviste aracınızı bilgisayara bağlattığınızda sorunun tam olarak hangi sebepten kaynaklandığını net olarak anlayabilirsiniz. DSG şanzımanlı aracınız hareket etmiyorsa yine sorununuz DSG kutusundan kaynaklanıyor diyebiliriz. Bu durumda yine bir yetkili servise gitmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir:  Bmw Kısa Hüzmeli Far Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

DSG Şanzıman Arızası Çözümleri ve Garanti Kapsamı

Genelde DSG şanzımana sahip araçlar Volkswagen grubuna aittir. Bu tip bir sorunla sürekli karşı karşıya kalan firma garanti süresi boyunca yaşanan sorunlarda garanti üzerinden ücretsiz olarak DSG şanzıman kavramanızı değiştiriyorlar. Bazen garantisi bitmiş araçlarda dahil iyi niyet garantisi olarak DSG şanzımanınızı tamir ettirebilir ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz. Tabi ki bu durum götürdüğünüz yetkili servis ile alakalı olarak gerçekleşecektir. Bazı yetkili servisler bu tarz arızalarda ücret alabilmek için tamir etmeye veya yardımcı olmaya çok yanaşmamaktadırlar. Eğer yeni bir araç almayı düşünüyorsanız ve aracınızda DSG şanzıman var ise size tavsiyemiz aldığınız aracın garantisini uzatabildiğiniz kadar uzatmanız olacaktır. Genel bir araştırma yapıldığında DSG şanzıman arızaları belli kilometrelerden sonra yaşanan kronik bir arızadır. Aracınıza uzun yıllar başınız ağrımadan binmek istiyorsanız satın alacağınız garanti sizin için ileriye dönük bir yatırım olacaktır.

Aracınızın bakımlarını mümkünse her zaman yetkili serviste yaptırmanız hem aracınızın sağlığı için hem de gelecekte yaşayacağınız ekonomik durumlar için karlı bir çözüm olacaktır. Bu sayede bazı servislerin yardımcı olması sayesinde garantiniz bitmiş dahi olsa iyi niyet garantisinden yararlanma ihtimaliniz artacaktır. Yine aracı ikinci el almayı düşünüyorsanız kıstaslarınızdan biri bakımlarının yetkili serviste yapılmış olması olmalıdır. Alacağınız taraftan mutlaka servis belgelerini talep edin ve eksiksiz olarak elinizde bulundurun. Daha sonrasında aracı aldığınız şehirde yaşıyorsanız aynı servise götürmeniz daha mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Şanzıman Yağı Fazla Olursa Ne Olur?

DSG Şanzıman Kasko Tarafından Karşılanır mı?

Genel olarak kaput altında yaşanan arızalarda çıkan yüksek fiyatlar insanlara bu soruyu sordurmaktadır. Eğer yaşadığınız arıza bir kaza yüzünden oluşmamışsa masraflarınız kasko tarafından karşılanmayacaktır.  Fakat bir kaza anın şanzımana bir hasar geldiyse kasko bu sorunu karşılayıp hasarlı parçayı değiştirmekle yükümlüdür. Eğer aracınız bulunduğu yerden hareket etmiyorsa kaskonuzun yol servisi size bir oto kurtarma için çekici gönderecektir. Bu hizmet birçok kasko firmasında ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Çekici ile aracınızı istediğiniz servise götürme imkanınız bulunmaktadır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara