Otomobil

Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kolay Satabilmek

Araba alımında en çok dikkat edilmesi gereken kuralların başında arabanın kolay satılması kriteri geliyor. Alacağınız arabanın fiyat-performans parametreleri her ne kadar iyi olsa da arabayı satarken zorluk yaşamamak adına arabanın belirli bir piyasasının olması gerekir. Bu da arabanın ne kadar kolay satılabildiği ile doğrudan orantılı.

Eski Model Araba Alımı Canınızı Sıkabilir

Örneğin eski model bir araba aldığınızda arabanızın markası, duruşu ve performansı gayet iyi olabilir fakat beklenmeyen durumlarda arabayı elinizden çıkarabilmek adına satmanız gerektiğinde zorluk yaşamanız oldukça kolay. Çünkü bir eski model arabanızı satabilmek için sizin gibi o arabanın tabiri caizse “hastası” olan birisini bulmanız gerekebilir ki bu da hayli uzun bir zamanı kapsayabilir. Bu nedenden dolayı eski model araçlardan uzak durmak önemli. Özellikle 2000 öncesi araba modellerinde bu sıkıntıyı yaşayabilirsiniz.

Spor Arabaları da Yine Kolay Satılmıyor

Yine aynı şekilde eski model arabalar gibi spor arabalar da satımda güçlük çıkartabiliyor. Çünkü spor arabalardaki en büyük neden “hasar kaydı” olduğundan alıcılar temiz bir spor araba bulmak istiyorlar ki bu da güç bir durum. Spor arabayı sırf keyf için alacaksınız tamam ama bir gün paraya dönüştürmeniz gerekecekse kesinlikle uzak durmanız gereken bir segment.

Beklenmedik Durumlarda Kolay Satılan Arabalar Sigorta İşlevi Görüyor

Acil nakite sıkıştığınızda ya da borç için alacaklıların kapıda beklediği bir dönemde iseniz kolay satılan bir araba oldukça işlevsel olacaktır. Temennimiz kimsenin arabasını satacak duruma gelmemesi fakat böyle durumlar ne yazık ki fazlaca yaşanıyor.

Örneğin 2006 model Volkswagen Passat ile 2012 model Subaru Impreza satımı ve alıcısı arasında çok büyük farklar var. Passatı Sahibinden’e bugün koysanız yarın hazır bir alıcı bulabilirsiniz ama Impreza için aynı şeyleri söylemek zor.

Kısaca, araba alırken arabanın piyasası var mı? Kolay satılabilir mi? Alıcı bulmak kolay mı? gibi sorularla bir anlamda geleceği de düşünmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds