Arlanmaz Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Arlanmaz nedir ve ne anlama geliyor? Arlanmaz kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “arlanmaz” kelimesinden söz edeceğiz.

Arlanmaz Nedir? Ne Demek?

Arlanmaz, sıfat.

Yüzü herhangi bir suçtan kızarmayan, yüzsüz, utanmayan kişi anlamlarına gelen bir tür sövgüdür. Dilimizde daha çok “utanmaz arlanmaz” şeklinde kullanımı yaygındır. Bir kişinin herhangi bir olay ya da durum karşısında utanmaması anlamlarına gelmektedir.

Arlanmaz Kelimesinin Kökeni

Ar kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Ancak -lan ve -maz ekleri Türkçe olduğundan kelime, Arapça-Türkçe karışımıdır.

Arlanmaz Kelimesinin Kullanım Alanları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kelime, daha çok ”utanmaz” sözcüğüyle kullanılır ve dilde bu şekilde yer edinmiştir. Sıklıkla sövgü biçiminde bir kişiye söylenir.

Arlanmaz Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

“..Her ne zaman ve her nerde ise, gayetle utanmaz ve arlanmaz ve tabiatı fevkalade madrabaz ve zekâsı son derece kıt ve akıldan sakat ve fakat kurnaz mı kurnaz ve lafları dilli düdük ve kendisi hödük oğlu hödük bir kimesne var idi.”

Aziz Nesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.