Asgari Ödeme Kredi Notunu Düşürür mü?

En çok merak edilen konulardan biri asgari ödeme kredi puanını düşürür mü? Bu sorunun cevabı aslında çok basit düşünmez fakat dönem borcunu ödemek yükseltir. Şimdi bu sorunun cevabını biraz daha detaylı olarak bakıp size bir bilgi verelim.

Dikkat edilmesi gereken konulardan biri asgari tutarın normal bir şekilde ödenmesi gereken tutar olmadığı, en kötü durumda ödenmesi gereken Minimum tutar olduğudur. Burada Kastettiğimiz şey her ay asgari ödeme yapıp dönem borcunu ödememek kredi puanınızı düşürmese dahi banka nezdinde ödeme planınızı olumsuz etkileyeceğinden aynı bankadan sonraki dönemlerde kredili ürün kullanma ihtimalinizi bir hayli azaltacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Asgari Ödemek Daha Zararlı

Bunun sebebi bankaların çoğu size kredi verirken kredi notunuza bakar. Ama ziraat bankası kredili ürün kullanacak iseniz o bankada bulunan kredi kartınızın ödeme düzenine bakar. Durum böyle olunca her bankada önemli olsa dahi asgari ödeme Ziraat Bankası için olumsuz bir davranış olacaktır.

Sürekli Asgari Ödemek Kredi Notunuzu Düşürebilir

Kredi kartının asgari tutarını yatırmanız kredi notunu direkt olarak olumsuz etkileyecek bir şey değil. Bundan emin olabiliriz. Fakat eğer, sürekli olarak asgari tutarı ödüyorsanız kredi raporunda ki kredi borç oranınız sürekli olumsuz yönde kalacağından dolaylı olarak kredi notunuz düşecektir.

Sonuç olarak, her açıdan baktığınızda mümkün olduğunca kredi kartınızın tüm dönem borcunu ödemek daha faydalı olacaktır. Eğer kart limitiniz çok yüksek ve dönem borçlarına ödemekte Elinizden geldiğince yaptığınız alışverişlerde taksit İmkanlı kullanmanız sizi bu zor durumdan çıkartacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.