Futbolda Bay Çekmek (Bay Geçmek) Ne Demek? Bay Geçen Takımlara Kaç Puan Verilir?

Futbolda bay çekmek nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda ‘bay çekmek’ konusundan söz edeceğiz.

Futbolda Bay Çekmek Nedir?

Takım sayısı 15, 17, 19, 21, 23 gibi tek rakamdan oluşan liglerde eşleşmenin dışında kalan takımlar ‘bay çekmiş’ olurlar. Bay çekmek, fikstürde o hafta maç oynamayacak takımları belirtmek için kullanılan bir ifadedir. Örneğin bu sezon 21 takımdan oluşacak olan Türkiye Süper Ligi’nde her hafta bir takım bay çekmiş olacak. En son buna benzer bir uygulama Ankaraspor’un ligden düşürülmesi sonucunda olmuştu. O sezonun ikinci yarısında Ankaraspor ile karşılaşacak olan takımların hanesine 3 puan yazılmıştı.

Bay çekmek, o hafta maç oynamayan eşleşme dışı kalan takımlar için kullanılır. Bay çeken takımlar, sezonun başında çekilen fikstür gereği ligin ilk ve ikinci yarısında iki kez bay çekerler. Örneğin 21 takımdan oluşan ligimizde ilk hafta bay çeken takım Konyaspor olmuştur. Konyaspor, 22. hafta da yine bay çeken takım olacaktır. Nitekim ligin ikinci yarısında da aynı fikstür bu sefer deplasmansa ev, evse deplasman olarak güncelleneceğinden yine bu takım bay çekmiş olacak.

Örneğin ligde 21 takım olduğunu düşünün. Ligimizde de 21 takım var. 10 takım birbirleri ile maç yapacak. Ev ya da deplasmanda olması fark etmiyor. Ancak buradaki 21. takım boşta kalacak. Bu durum çelişkili olduğu için fikstür gereği o hafta bay çeken takımlar puan alamayacak.

Neden Takımlar Bay Çekiyor?

Sizin de fark ettiğiniz üzere takımlar geçtiğimiz sezon bay geçmiyorlardı. Nedeni ise ligde 18 takım olmasıydı. Şimdi ise ligde 21 takım var. Sezona başlamadan önce küme düşmenin kaldırıldığını açıklayan yönetim, 1. Lig’den yükselmeyi garantileyen 2 takımla (Erzurumspor ile Hatayspor) play-offun finalinde mücadele eden Fatih Karagümrük ve Adana Demirspor da üst lige bu karar sayesinde yükselmiş oldu. Bu ortaya çıkan karışıklıkla beraber Süper Lig’de de yeni bir dönem başlamış oldu. Bu yeni sistem sayesinde her hafta bir takım bay çekmiş olacak. Sistemin doğru çalışabilmesi için de takımların bay çektiği haftalarda hanelerine 0 puan yazılacak. Yani maçlardan puan alamayacaklar.

2 thoughts on “Futbolda Bay Çekmek (Bay Geçmek) Ne Demek? Bay Geçen Takımlara Kaç Puan Verilir?

 • Aralık 6, 2020 tarihinde, saat 19:30
  Permalink

  bay geçmek çok berbat

  Yanıtla
 • Mart 8, 2021 tarihinde, saat 18:57
  Permalink

  Baygeç me Mevzusunu Kulaktan Dolma Bilgilerle Değilde Direkt Yazmanız Beni Memnun Etti Puan Alamadığını Bilmiyodum Sayenizde Gördüm Öğrendim Eyvallah

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.