Ekonomi

Asli Ve Feri Borç Ne Demek?

Günümüzde borçlar hukukunda sıklıkla rastlamış olduğumuz farklı ve oldukça önemli kavramlar vardır. İnsanlar için belirleyici bir noktaya sahip olan bu kelimeler, bazı düzeni kurarak doğru bir şekilde işlenmesini sağlar. Bunlardan ikisi olan “Asli ve Feri Borç” sıkça duyulan fakat ne olduğu konusunda detayların zor bulunduğu borç türleridir. Bugünkü yazımızda bu konuyu açıklayarak detaylı bilgiler vereceğiz.

Yazımıza ilk olarak Asli Hak ile başlayalım. Asli Hak, kişinin yaşadığı borç ilişkisinden doğan sebeplerden kaynaklanan sorunlardan dolayı alacak hak talebi olarak ifade edilebilir. Alacak hakkı olarak da tanımladığımız asli haklarda, yapılan sözleşmeler alacaklı olan kişi için malını isteme hakkı talebini tanırken, satan kişi için de malını sattığı için ödenmesi gereken tutarın istenme bedeli olarak açıklanabilir. Doğan borç ilişkilerinde hiçbir zaman feri hak doğmaz. Her zaman asli hak doğar.

Feri hakkı da tanımlayacak olursak, alacak hakkına bağlı olarak gelişen bir hak türü olduğunu söyleyebiliriz. Aslında ortada herhangi bir alacak hakkı yoksa feri haktan söz etmek doğru olmaz. Feri haklar daha çok alacak hakkını sağlam ve güvence altına almak amacıyla isteğe bağlı olarak ortaya çıkar. Feri hak sadece güvence altına almakla kalmaz, aynı zamanda da alıcı hakkını genişletme fırsatı ve olanağı da tanır. Bu nokta da faiz alıcı hakkı için genişletici bir fırsat olanağı sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds