Atatürk’ün Soyu Nereye Dayanıyor?

Son zamanlarda alevlenen Atatürk’e hakaret, Atatürk hakkında asılsız iddialarla gündemi meşgul etme uğraşları bir konuyu daha popüler hale getirdi: Atatürk’ün soyu nereye dayanıyor?

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece annesi, babası veya kız kardeşi değil silsilesi, şeceresi de bu “sorun”un altında yatan asıl sorular.

Atatürk’ün soyunun nereye dayandığına dair günümüze kadar yapılmış en kapsamalı ve en detaylı araştırmalar emekli bir din adamı olan Mehmet Ali Öz tarafından yapılmıştır. Habertürk’te Murat Bardakçı bu konuyu köşesine taşımış ve tartışmalara son noktayı koymuştur.

Yorumlarım;

İlk önce şunu belirtmekte fayda görüyorum. Akrabasıyla, soyuyla, mezhep ve diniyle övünmek kalitesiz insanların işidir. Aynı zamanda bu övgü tipik bir kasaba kültürünün izlerini taşır. Kasabada kimin kimlerden olduğu merak konusudur ya aynı o şekilde bir merakın şehirde, gelişmiş ülkelerde, kasaba kültürünü üzerinden atmış bir toplumda olmayacağı, tutmayacağı bir gerçek. Kaldı ki Türkiye, Tanzimat’tan beri sürekli bir gelişim, değişim ve devinim içerisindedir.

Atatürk’ün soyu bizler için hiçbir önem ifade etmiyor. Tartıştığımız konu Atatürk’ün soyu değil “huyu” olmalı. Devleti kurarken yaptığı, yaşadığı ve bizzat katıldığı savaşları, sıkıntıları ve icraatleri konuşmamız gerekir.

Soy üzerinden tartışmalar Doğu medeniyetlerin hemen hemen hepsinde “tutan” bir şeydir. Çoğu zaman da “çamur at izi kalsın” mantığı oldukça yaygındır. Bir diğeri ise soy üzerinden yapılan tartışmalar siyasi kökenlidir ve amaç soyu tartışılan kişiyi değerizleştirmektir.

Mustafa Kemal Atatürk, eğer eleştirilecekse, siyaseti ve adımları üzerinden eleştirilmeli. Soyun liderler açısından be önemi var: Stalin Gürcü; Petro Alman; Hitler Polonyalı değil miydi? Ya da onlar iyi ya da kötü lider değiller miydi? Şimdi mesela Stalin’e sırf Gürcü olduğu için yaptıklarını bir çırpıda reddeden bir Rus var mı? Henüz ben ülkemizde bu tarz bir olgunluğun oturmadığını; oturmasının da yine uzun yıllar alacağını düşünmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.