Atatürk’ün İnşaat İzlerken Çekilmiş Fotoğrafı

Kazma kürekle ya da makinalarla yapılan bir inşaatı izlemek, ata sporlarımızdan biri derdik; gerçek oldu. İş makinası izlemek değil de bir inşaatın yapılışını izlemek artık tescilli olarak ata sporu.

En son Haberin yayınladığı görselde Mustafa Kemal Atatürk, 1930 yılında Yalova’da bir köşkün taşınması sırasında inşaatı Afet İnan, Fethi Okyar ve Kılıç Ali ile beraber izliyor.

Köşkün taşınması ise başlı başına bir incelik öyküsü. Atatürk’ün Yalova’daki köşkün yapımı devam ederken işçilerin bahçedeki çınar ağacının dallarının köşkün manzarasını bozduğunu söyleyerek ağacın dallarını kesmeye başlarlar. Atatürk de çınar ağacının kesilmemesini aksine köşkün temelinin kaydırılmasını ister.

Köşkün çevresi kazılarak temeline inilir ve daha sonra İstanbul’dan getirilen tramvay rayları üzerinde bina 5 metre kadar doğuya kaydırılır.

1930 yılından köşkün taşıma işi tamamıyla biter. Doğayı korumak ve gerekirse doğa için binanın temelini değiştirmek Gazi Mustafa Kemal Atatürk için en doğal şeydi. Bunu sadece kendisi için değil vatandaşları için de örnek olması için yaptı. Kuşkusuz binanın temelini taşımak çok daha zahmetli bir işti.

Bu fotoğraf karesi ise muhtemelen binanın kaydırıldığı anlardan birinde çekilmiş. Yeni yayınlanan bu fotoğraf kısa süre içerisinde sosyal medyada büyük beğeniler topladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.